REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedW hołdzie bohaterowi Polski i Ameryki

W hołdzie bohaterowi Polski i Ameryki

-

Chicago (Inf. wł.) – Złożeniem pod obrazem Stanisława Batowskiego „Pułaski pod Savannah” wieńca z goździków w kolorach barw narodowych Polski i Stanów Zjednoczonych przez przedstawicieli władz stanowych, miejskich i organizacji polonijnych zakończyła się stanowa akademia w Muzeum Polskim, zorganizowana ku czci Kazimierza Pułaskiego, bohatersko walczącego pod koniec osiemnastego wieku o wolność Polski i Stanów Zjednoczonych.

REKLAMA

 

W uroczystości od wielu lat przygotowanej przez Zjednoczenie Polskie Rzymsko-Katolickie uczestniczyło około trzystu osób reprezentujących różne urzędy stanowe, federalne miejskie i liczne organizacje polonijne. Gościem honorowym obchodów byli między innymi: Jego Ekscelencja biskup Andrzej Wypych, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz Waltz, kontroler stanowy Judy Baar Topinka, sędzia Aurelia Puciński, sekretarz Sądu Okręgowego Dorothy Brown, prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego Franciszek Spula, prezes kompanii Jewel-Osco Brian Huff, prezes regionalny banku PNC Joe Gregoire, alderman 30. wardy Ariel Reboyras oraz radny 2. okręgu Robert Fioretti i wielu innych. Ze względu na ogłoszoną przez prezydenta RP żałobę narodową zabrakło na obchodach przedstawicieli władz państwowych RP.

 

Po powitaniu zgromadzonych przez gospodarzy uroczystości: dyrektora Muzeum Polskiego Jana Lorysia, prezes tej największej polskiej placówki wystawienniczej poza granicami Polski Marię Cieślę i prezesa ZPRK Josepha Drobota, do uczczenia minutą ciszy ofiar tragicznego wypadku kolejowego pod Szczekocinami zaprosił zgromadzonych Jego Ekscelencja Andrzej Wypych, który następnie wygłosił duszpasterskie przesłanie i zaprosił do wspólnej modlitwy. Po odśpiewaniu hymnów narodowych Polski i Stanów Zjednoczonych przez Olę Podowski o zasługach generała Kazimierza Pułaskiego w walce o wolność Stanów Zjednoczonych mówili wspomniani powyżej goście honorowi.

 

Uroczystość stała się okazją do wręczenia stypendiów przyznanych przez sieć sklepów Jewel-Osco grupie polskiej młodzieży, uczestniczącej w konkursie o Pułaskim. Nagrody odebrali także laureaci konkursu zorganizowanego przez Radę Nauczycieli Polonijnych.

 

Po zakończeniu części oficjalnej jej uczestnicy zostali zaproszeni na okolicznościowy poczęstunek przygotowany przez polonijne delikatesy „Kasia’s Deli”, a wieczorem liczna grupa przedstawicieli organizacji polonijnych uczestniczyła w „Bankiecie Pułaskiego”, który został wydany przez Wydział Stanowy Kongresu Polonii Amerykańskiej w salach bankietowych „Orła Białego” w Niles. Obszerna relacja z tych wydarzeń w wydaniu weekendowym naszej gazety.

 

Tekst i zdjęcia:

AB/NEWSRP

(Zdjęcia na stronie: www.newsrp.smugmug.com)

REKLAMA

2116317385 views

REKLAMA

REKLAMA

2116317598 views

REKLAMA

REKLAMA

2118113975 views

REKLAMA

2116317719 views

REKLAMA

2116317807 views

REKLAMA

2116317902 views