REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedUSA liczą na szybkie podpisanie paktu o bezpieczeństwie z Afganistanem

USA liczą na szybkie podpisanie paktu o bezpieczeństwie z Afganistanem

-

Stany Zjednoczone wyraziły w niedzielę nadzieję, że do końca września br. zostanie podpisany dwustronny amerykańsko-afgański pakt o bezpieczeństwie. Do podpisania porozumienia ma dojść w związku z zakończeniem w Afganistanie kryzysu wyborczego.

Amerykański sekretarz stanu John Kerry z zadowoleniem przyjął zakończenie kryzysu wyborczego w Afganistanie, który był spowodowany ponownym liczeniem głosów oddanych w wyborach prezydenckich, co pogłębiało destabilizację kraju. Kerry podkreślił w niedzielę, że „daje to ogromną szansę na postęp w Afganistanie”.

REKLAMA

Niezależna Komisja Wyborcza ogłosiła w niedzielę byłego ministra finansów Aszrafa Ghaniego prezydentem elektem Afganistanu. Przewodniczący Niezależnej Komisji Wyborczej Ahmad Jusuf Nuristani przyznał, że w procesie wyborczym doszło do poważnych nieprawidłowości i dodał, że ponowne przeliczenie głosów pod kontrolą ONZ nie było w stanie wszystkich ich wykryć.

Wstępne rezultaty drugiej tury ogłoszone w lipcu dawały zwycięstwo Ghaniemu (56 proc.), ale zakwestionował je jego rywal, były minister spraw zagranicznych Abdullah Abdullah.

Obaj kandydaci przed wyborami zapowiadali, że w przypadku zwycięstwa podpiszą z USA pakt o bezpieczeństwie.

Zaprzysiężenie Ghaniego ma się odbyć w ciągu tygodnia. Jego przedstawiciel poinformował, że jednym z pierwszych działań nowego prezydenta będzie podpisanie porozumienia z USA dotyczącego pozostania w Afganistanie blisko 10 tys. żołnierzy amerykańskich. Siły koalicji międzynarodowej pod wodzą USA mają się wycofać z Afganistanu do końca roku.

Zgodnie z podpisanym wcześniej w niedzielę porozumieniem o podziale władzy były szef MSZ Afganistanu i konkurent Ghaniego w wyborach Abdullah Abdullah zostanie „szefem władzy wykonawczej”, bądź owego szefa mianuje. Abdullah i Ghani obiecali, że uznają wyniki ponownego liczenia głosów i utworzą rząd jedności narodowej. (PAP)

 

Na zdjęciu:

Sekretarz stanu USA John Kerry fot.Jim Lo Scalzo/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

REKLAMA

2093119371 views

REKLAMA

2093119655 views

REKLAMA

2094916104 views

REKLAMA

2093119905 views

REKLAMA

2093120043 views

Podniebne afery

Lud Jaszczurów

Gwiazda nowej ery

Śmierć na życzenie

Podwójna broń Oswalda

REKLAMA

2093120184 views