REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedUroczysta graduacja w Polskiej Szkole im. Ignacego Jana Paderewskiego

Uroczysta graduacja w Polskiej Szkole im. Ignacego Jana Paderewskiego

-

REKLAMA

Szczęśliwej drogi…


Maj to okres zakończenia roku szkolnego i graduacji w większości szkół polonijnych aglomeracji chicagowskiej. W szkole im. Ignacego Paderewskiego w Niles uroczystości te odbyły się 21 maja 2011 roku.  Szczególny nastrój odświętności i wakacyjnego podniecenia można było zauważyć wszędzie, zarówno w salach lekcyjnych, na korytarzach, jak i w Holy Family Room – miejscu głównej uroczystości. Podkreślały go inne niż na co dzień stroje uczniów i nauczycieli, kwiaty, dekoracje, biel i czerwień tóg abiturientów.

 

Od kilku lat uroczystość zakończenia roku w szkole Paderewskiego składa się z dwóch części: wręczenia nagród, wyróżnień i dyplomów oraz graduacji. Do stałych punktów programu, takich jak polonez w wykonaniu klasy VIII, przekazanie sztandaru szkoły klasie II liceum, marszu „Pomp and Circumstance”, dochodzą nowe elementy, które mają na celu podkreślenie ważności tego dnia i które powinny pozostawić ślad w pamięci uczniów żegnających się z polską szkołą. W tym roku takim nowym elementem był ostatni przemarsz abiturientów korytarzami szkoły. Zgromadzeni tu obok swoich sal lekcyjnych młodsi uczniowie brawami i entuzjastycznymi okrzykami pożegnali starszych kolegów.

 

W Holy Family Room czekali już uczniowie klas VI, VII, I i II liceum oraz rodzice. Przy dźwiękach marsza bohaterowie tego dnia wkroczyli na salę. Uroczystość rozpoczęła dyrektorka Anna Witowska w towarzystwie prezeski Stowarzyszenia Rodziców i Nauczycieli, Bożeny Redlińskiej. Podkreśliła, że mijający rok był wyjątkowy dla szkoły z racji 150. rocznicy urodzin patrona Ignacego Jana Paderewskiego. Specjalne lekcje, zadania i projekty, wystawy uczniowskich prac, uroczysty apel 6 listopada 2010 roku oraz międzyszkolny konkurs wiedzy pod hasłem „Ignacy Paderewski – niezwykła postać artysty, Polaka, męża stanu” miały za zadanie przypomnieć i przybliżyć sylwetkę sławnego muzyka.

 

Ten ważny rok szkolny zaznaczył się również sukcesami uczniów w konkursach organizowanych przez inne placówki oświatowe. Oprócz wspomnianego już konkursu wiedzy o Paderewskim uczniom szkoły przypadły laury w konkursie recytatorskim „Od nas zależy, co w dziełach widzimy”, poświęconym twórczości Czesława Miłosza, w konkursie piosenki „Niebo dla mojej mamy” oraz w konkursach Rady Nauczycieli Polonijnych. Szkoła Paderewskiego co roku organizuje też własny, międzyklasowy konkurs ortograficzny, który ma za zadanie podnieść rangę umiejętności pisania i nagrodzić tych, którzy najlepiej z tą niełatwą sztuką sobie radzą.

 

Wszyscy uczniowie, którzy w  konkursach zajęli tzw. punktowane miejsca, otrzymali cenne nagrody, m.in. albumy i słowniki ufundowane przez Zarząd szkoły.

 

Rada Pedagogiczna Polskiej Szkoły im. Ignacego Jana Paderewskiego od kilku lat  wpisuje uczniów kończących klasę V, VI, VII, VIII, I liceum oraz II liceum do tzw. Złotej Księgi. Zgodnie z regulaminem tego wyróżnienia są to najlepsi z najlepszych, a więc ci, którzy otrzymali wszystkie oceny bardzo dobre i najwyższą ocenę z zachowania na świadectwie ukończenia danej klasy, wyróżnili się wzorową frekwencją, byli aktywni w życiu szkoły: brali udział w paradach, akademiach, konkursach szkolnych i międzyszkolnych, posiadają takie walory charakteru jak pracowitość, uczciwość, koleżeństwo, uprzejmość, są wzorem ucznia i kolegi. W mijającym roku szkolnym na to wyróżnienie zasłużyli:

 

Ślęzak Anna – kl.V

Kalita Aleksandra – kl.VI

Gacek Karolina –  kl.VI

Majka Arianna –  kl.VII

Wojtaszek David – kl. VIII

Leziak Karolina –  kl.VIII

Holubecki Anna – kl. I liceum

Wierzchowski Adrian – kl. II liceum

 

Wpisowi do Złotej Księgi towarzyszy dyplom i List gratulacyjny wręczany rodzicom.

 

Nie byłoby sukcesów uczniów, gdyby nie oddanie i zaangażowanie w życie szkoły rodziców. To dzięki nim są fundusze na nagrody i dyplomy, na mikołajowe prezenty, to oni pełnią szkolne dyżury, pomagają nauczycielom w organizacji matur, klasowych Wigilii i uroczystości ślubowania klas pierwszych, robią zdjęcia podczas szkolnych uroczystości, prowadzą stronę internetową szkoły, pracują w tzw. trójkach klasowych, dbają, aby  od czasu do czasu w klasie pojawiła się ulubiona pizza.

 

Tradycyjnie już podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego ci najbardziej zaangażowani są nagradzani dyplomami i symboliczną różą. W tym roku otrzymało je aż 54 rodziców.

 

Po wręczeniu nagród i dyplomów nadeszła oczekiwana chwila graduacji uczniów kończących szkołę podstawową i liceum. Przy dźwiękach uroczystego marsza „Pomp and Circumstance” 34 abiturientów zajęło miejsca na środku sali. Następnie został wprowadzony sztandar szkoły i odśpiewano hymn Polski. Prowadzenie uroczystości przejęli wychowawcy klas: Zdzisław Gaweł, wychowawca klasy ósmej oraz Maria Ślęzak, wychowawczyni klasy maturalnej. Podsumowania i podziękowania, życzenia sukcesów oraz przekonanie, że uczęszczanie na sobotnie zajęcia w polskiej szkole – nie zawsze łatwe i lubiane (kto lubi dodatkowe zajęcia w sobotnie poranki!) – będzie owocowało w przyszłości – to wątki pojawiające się w krótkich przemówieniach zarówno uczniów jak i wychowawców. Ważnym momentem, ale i niespodzianką w tej części uroczystości, były kolejne nagrody. Tym razem były to stypendia w wysokości stu dolarów dla tych, którzy wyróżnili się podczas egzaminu maturalnego. Otrzymali je: Czerlonko Adrianna – za najbardziej wyrównany poziom zaprezentowany zarówno podczas matury pisemnej jak i ustnej oraz za sumienność i systematyczność w trakcie przygotowań do egzaminu; Izak Krzysztof – za najlepszą maturę pisemną; Kościarz Michał – za prezentację poświęconą życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza i „maturę – niespodziankę”; Szczepańska Victoria – za znakomite połączenie obrazu, muzyki i wzruszającego komentarza w prezentacji na temat rodzinnej miejscowości Hyżne koło Rzeszowa; Szeląg Izabela – za zawartość merytoryczną, bogactwo i dobór faktów w prezentacji o Ignacym Paderewskim.

 

Uroczystość zakończyła się miłym i wzruszającym akcentem. Absolwenci liceum poprosili na środek swoich rodziców, aby podziękować im i podkreślić, że uzyskanie świadectwa ukończenia polskiego liceum nie byłoby możliwe bez zachęty i pomocy rodziców. Wyrazem wdzięczności były wręczone róże.

 

Szczęśliwej drogi absolwenci!

 

Anna Witowska

dyrektorka szkoły

 

Zdjęcia:

Arkadiusz Dziubek

REKLAMA

2107358110 views

REKLAMA

2107358342 views

REKLAMA

2109154733 views

REKLAMA

2107358483 views

REKLAMA

2107358582 views

REKLAMA

2107358690 views