REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedTornada w Illinois, Missouri i Kansas. Co najmniej 9 osób nie żyje

Tornada w Illinois, Missouri i Kansas. Co najmniej 9 osób nie żyje

-

Co najmniej dziewięć osób nie żyje a kilkadziesiąt jest rannych w wyniku serii tornad, które przeszły przez stany Illinois, Missouri i Kansas w środę nad ranem. Żywioł doszczętnie zniszczył setki budynków. Liczba ofiar może jeszcze wzrosnąć, trwa bowiem przeszukiwanie zawalonych domów.

fot. Dzięki uprzejmości biura szeryfa hrabstwa Wayne/ Harrisburg po przejściu tornada

REKLAMA

Największą liczbę ofiar śmiertelnych zanotowano w liczącej około 9 tys. mieszkańców miejscowości Harrisburg na południu Illinois. Tornado przeszło przez Harrisburg około 5.00 nad ranem. Mimo, że przed uderzeniem żywiołu zawyły syreny ostrzegawcze, liczba ofiar jest wysoka. Do tej pory potwierdzono zgon sześciu osób. Sto osób zostało rannych. Ratownicy wciąż przeszukują doszczętnie zniszczone domy i według lokalnych władz liczba ofiar może wzrosnąć. Tornado zrównało z ziemią lub uszkodziło ponad 200 budynków. Według Krajowego Centrum Meteorologicznego prędkość wiatru tornada, które uderzyło w Harrisburg przekraczała 270 km na godzinę. Twister został zakwalifikowany jako EF-4, w pięciostopniowej skali. Teren dotkniety żywiołem odwiedził w środę gubernator Illinois. Pat Quinn ogłosił w Harrisburgu stan klęski żywiołowej.

Zobacz także: Rok 2011 rekordowym pod względem ofiar tornad

Trzy kolejne zgony potwierdzono w stanie Missouri. Trąba powietrzna uderzyła w osiedle przyczep mieszkalnych niedaleko Buffalo oraz miejscowości Cassville i Puxico.

12 osób zostało rannych w miejscowości Harveyville w Kansas, gdzie tornado przeszło we wtorek późnym wieczorem. Trzy osoby są w stanie krytycznym. Zniszczona została blisko połowa powierzchni miasta. W wyniku przejścia tornad poważenie ucierpiało także popularne wśród miłośników muzyki country miasto Branson. 32 osoby zostały hospitalizowane .

Gubernator stanu Kansas na dotkniętych kataklizmem terenach ogłosił stan klęski żywiołowej.

Krajowe Centrum Meterologiczne potwierdziło w środę, że na terenie stanów Illinois, Missouri i Kansas zanotowano w ciągu ostatniej doby co najmniej 16 tornad. Synoptycy ostrzegają, że w najbliższych godzinach mogą wystąpić kolejne nawałnice i traby powietrzne, zwłaszcza na terenie Doliny Tennessee.

Tornada w lutym nie należą do rzadkości, choć sezon, w którym występują zaczyna się w marcu. W tym roku aż 95 trąb powietrznych zanotowano w Stanach Zjednoczonych w styczniu. Żywioł w Alabamie zabił dwie osoby.

W USA notuje się szczególnie dużą intensywność tornad oraz większą niż w innych częściach świata częstotliwość. Większość tornad powstaje w środkowej części USA na obszarze nazwanym potocznie Aleją Tornad, pomiędzy Górami Skalistymi a Appalachami.

mp

 


REKLAMA

2119039139 views

REKLAMA

2119039236 views

REKLAMA

REKLAMA

2120835591 views

REKLAMA

2119039308 views

REKLAMA

2119039368 views

REKLAMA

2119039419 views