REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedSzefowie MSZ państw Trójkąta Weimarskiego: chcemy wzmocnić UE

Szefowie MSZ państw Trójkąta Weimarskiego: chcemy wzmocnić UE

-

Minister Waszczykowski na wspólnej konferencji prasowej z szefami MSZ Francji i Niemiec  fot. Martin Schutt/EPA
Minister Waszczykowski na wspólnej konferencji prasowej z szefami MSZ Francji i Niemiec
fot. Martin Schutt/EPA

Chcemy wzmocnić UE i fundamenty integracji europejskiej – zaznaczyli w niedzielę we wspólnym oświadczeniu ministrowie spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Francji. Szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski zaproponował intensyfikację prac formatu.

Z kolei szef francuskiego MSZ Jean-Marc Ayrault mówił, że Francja zaproponuje spotkanie Trójkąta Weimarskiego „na najwyższym szczeblu” w listopadzie. Minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier nazwał Trójkąt Weimarski „doprawdy wielką historią sukcesu”.

REKLAMA

W niedzielę przypada 25. rocznica ustanowienia Trójkąta Weimarskiego, w skład którego wchodzą Polska, Niemcy i Francja. Z tej okazji na zamku Ettersburg koło Weimaru doszło do spotkania szefów dyplomacji państw Trójkąta.

Minister Waszczykowski na wspólnej konferencji prasowej z szefami MSZ Francji i Niemiec podkreślił, że podczas rozmów przedstawił pozytywną ocenę Trójkąta Weimarskiego, ale uznał, że Trójkąt – szczególnie w obecnej sytuacji międzynarodowej – zasługuje na więcej i dlatego zaproponował „jeszcze większą intensyfikację prac” tego formatu.

Szef polskiej dyplomacji zaproponował zarówno spotkania na szczeblu prezydenckim i rządowym, jak i w formule eksperckiej. „Przedstawiłem koncepcję konsultacji. Możemy spotykać się od czasu do czasu przed Radami Europejskimi, Radami ds. Zagranicznych bądź innymi ważnymi wydarzeniami” – mówił Waszczykowski.

Jak relacjonował, że zaproponował także wizyty trójstronne w krajach trzecich oraz wspólne programy humanitarne. „Możemy mieć koordynatorów na poziomie technicznym w ministerstwach spraw zagranicznych, którzy by tę współpracę koordynowali. Możemy mieć też forum strategiczne, które koncepcyjnie opracowywałoby nowe propozycje” – powiedział szef polskiego MSZ.

Waszczykowski poinformował, że najważniejszym tematem niedzielnych rozmów był wynik czerwcowego referendum w Wielkiej Brytanii w sprawie Brexitu i sytuacja w UE. „Polska jest i będzie w UE, ale chcemy, by ta Unia była lepsza” – zaznaczył. Podkreślił, że instytucje unijne „mają pomagać obywatelom, a nie odwrotnie”. Jak mówił, podczas spotkania złożył wstępne propozycje dotyczące reformy Wspólnoty.

We wspólnym oświadczeniu szefowie dyplomacji Polski, Niemiec i Francji podkreślili konieczność zrozumienia przyczyn postaw eurosceptycznych w kontekście wyniku referendum w Wielkiej Brytanii. „Chcemy wzmocnić UE i fundamenty integracji europejskiej, udoskonalając ją i dowodząc jej zdolności do działania” – napisali.

Jak zaznaczyli, chcą pokazać, że Unia Europejska może osiągnąć więcej niż każde państwo w pojedynkę „zarówno w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego, migracji i uchodźstwa, jak i zwiększania konkurencyjności, wzrostu oraz zatrudnienia, zwłaszcza wśród młodzieży”.

Szefowie MSZ Polski, Niemiec i Francji zaznaczyli również potrzebę „europejskich cywilnych i wojskowych zdolności planistycznych i dowodzenia” dla swoich operacji reagowania kryzysowego. „Podkreślamy potrzebę trwałego rozwoju silnej i konkurencyjnej gospodarki obronnej w Europie” – dodali.

W deklaracji wskazano, że polityka gospodarcza musi podejmować „nowe wysiłki w dziedzinie nowych technologii oraz transformacji energetycznej, prowadzące do zwiększenia inwestycji publicznych i prywatnych tworzących miejsca pracy i zatrudnienie”. Podkreślono potrzebę wzmocnienia wspólnego bezpieczeństwa energetycznego np. poprzez „elastyczną współpracę regionalną na wypadek zakłóceń dostaw”.

Steinmeier powiedział dziennikarzom, że szefowie dyplomacji państw Trójkąta Weimarskiego zgodnie uznali, iż potrzebne są większe wysiłki międzynarodowe mające na celu położenie kresu walkom na Ukrainie. Wskazał, że nie ma wystarczającego postępu, jeśli chodzi o implementację tego, co uzgodniono w porozumieniach mińskich. Powiedział, że przedstawiciele Zachodu rozmawiają z Rosją i Ukrainą, by zachęcić je do realizacji tych porozumień. „Musimy pracować na rzecz deeskalacji sytuacji” – podkreślił.

Agencja dpa zwraca uwagę, że w deklaracji niewiele uwagi poświęcono problematyce uchodźców, ograniczając się do nazwania jej „jednym z wielkich wyzwań naszych czasów”. Steinmeier zapewnił jednak, że tematyka ta nie będzie pomijana podczas dalszych konsultacji.

Z Weimaru Magdalena Cedro (PAP)

REKLAMA

2095807085 views

REKLAMA

REKLAMA

2095807318 views

REKLAMA

2097603714 views

REKLAMA

2095807467 views

REKLAMA

2095807568 views

REKLAMA

2095807679 views