REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedSzansa na zakończenie konfliktu w Afganistanie?

Szansa na zakończenie konfliktu w Afganistanie?

-

Amerykański i afgański rząd potwierdziły dziś podpisanie długo oczekiwanego porozumienia o partnerstwie strategicznym, które określa zasady zaangażowania USA w Afganistanie po wycofaniu wojsk w 2014 roku. 

fot. gov.mil/ Jeden z kontyngentów amerykańskich żołnierzy na misji w Afganistanie w 2008 roku

Amerykańskie wojska stacjonują w Afganistanie od 7 października 2001 roku. Od tamtej pory przez 10 lat krwawych walk na afgańskim froncie zginęło 1719 amerykańskich żołnierzy, a niemal 14 tys. zostało rannych. Najmniej dokładne szacunki dotyczą afgańskich cywilów – specjaliści oceniają, że inwazja na Afganistan kosztowała życie od 14 do 34 tys. osób.

REKLAMA

Zobacz: Minęło 10 lat od inwazji na Afganistan

Od kilku miesięcy Amerykanie stopniowo wycofują swoje wojska z Afganistanu. Ostatni żołnierze mają opuścić Bliski Wschód do końca 2014 roku. Obserwatorzy twierdzą jednak, że Amerykanie nawet po zakończeniu konfliktu zbrojnego będą cały czas posiadać silne przedstawicielstwo w regionie w postaci sił specjalnych czy szkoleniowców.

Podpisane dziś porozumienie o partnerstwie strategicznym na za zadanie regulować stosunki na linii Waszyngton – Kabul po roku 2014. Dla afgańskiego rządu pakt podpisany z Amerykanami ma też duże znaczenie w wymiarze społecznym – Kabul chce zapewnić swoich rodaków, że mimo wycofania amerykańskich sił zbrojnych, mogą nadal liczyć na pomoc zachodu.

W oświadczeniu wydanym przez biuro prezydenta Hamida Karzai, Rangin Dadfar Spanta, doradca ds. bezpieczeństwa powiedział, że podpisany dokument zapewnia trwałe podstawy do utrzymania bezpieczeństwa w Afganistanie.

Porozumienie jak na razie nie weszło jeszcze w życie. Na razie zostało ono podpisane przez Spantę i amerykańskiego ambasadora Ryana Crockera. Teraz oba kraje muszą jeszcze potwierdzić, że przystają na zawarte w umowie warunki. Jeśli proces weryfikacji zakończy się pomyślnie, już wkrótce Obama i Karzai złożą pod historycznym dokumentem swoje podpisy.

Obecnie podpisy obu prezydentów są raczej kwestią formalną, jednak jeszcze kilka tygodni temu obawiano się, czy porozumienie w ogóle zostanie osiągnięte. Podczas procesu negocjacji warunków Karzai bardzo obawiał się zbyt dużej ingerencji amerykańskiego rządu w Afganistanie. Kwestią sporną były m.in. poszanowanie suwerenności Afganistanu oraz nocne operacje międzynarodowych sił zbrojnych. Ostatecznie kompromis został jednak wypracowany.

AS

Zobacz także:

Ameryka płaci za masakrę w Afganistanie

Obama: nasi żołnierze wracają do domu

 

REKLAMA

2114945205 views

REKLAMA

2114945437 views

REKLAMA

REKLAMA

2116741827 views

REKLAMA

2114945577 views

REKLAMA

2114945676 views

REKLAMA

2114945784 views