REKLAMA

2115230345 views

REKLAMA

2115230344 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedStrategia, której nie ma. Co z meksykańską granicą?

Strategia, której nie ma. Co z meksykańską granicą?

-

„Wybuduj 3-metrowy płot, ja przyniosę 3,5-metrową drabinę”. Tak brzmi słynne powiedzenie na amerykańsko-meksykańskiej granicy. Nielegalni imigranci jak nie przemycą narkotyków tunelami, to wystrzelą je z katapult albo przewiercą się przez ogrodzenie. Pomysłów im nie brakuje. W przeciwieństwie do amerykańskiego rządu, który na ochronę granic wydaje coraz więcej pieniędzy i nic z tego nie wynika.

fot.US Border Patrol/ Na zabezpieczenie południowej granicy rząd wydał już 4 mld dolarów…

Na wszelkiego rodzaju strategie zabezpieczenia granicy wydano 4 mld dolarów, w tym 2,4 mld na wybudowanie muru, oddziały Gwardii Narodowej (wysłane w dwóch turach) i zupełnie nie zdający egzaminu program  „wirtualnego ogrodzenia” – SBInet, czyli zaawansowany technologicznie system kamer i radarów, które miały pomóc w patrolowaniu 85-kilometrowego odcinka granicy USA-Meksyk o łącznej długości blisko 4 tys. kilometrów.

REKLAMA

Nie licząc kosztów, które Departament Bezpieczeństwa Krajowego (DHS) poniesie regulując pozwy przygranicznych właścicieli ziemskich, których części posiadłości nagle znalazły się na ziemi niczyjej i dostęp do nich zablokował jakiś mur…

Republikański senator John Cornyn stwierdza, że rządowi brakuje konkretnego planu, w którym punkt po punkcie można by realizować założenia. Potwierdzają to eksperci. Rozłożenie finansowania zda egzamin tylko wtedy, gdy DHS będzie dysponował niezbitymi – a nie szacunkowymi – danymi na temat codziennych przepraw przez granicę. Wysyłanie na raty i w ciemno strażników granicznych raczej na dłuższą metę nie pomoże.

Doris Meissner z Migration Policy Institute w Waszyngtonie sugeruje przede wszystkim zdefiniowanie pojęcia “bezpieczny” w kontekście granic. Natomiast były szef Straży Granicznej, David V. Aguilar ocenę ryzyka i opracowanie strategii dla konkretnych regionów.

Szefowa DHS Janet Napolitano wskazuje na statystyki i 36-proc. spadek w ilości aresztowań nielegalnie przekraczających granicę. Jednak liczba zatrzymanych nie mówi nic o tych, którym udało się uciec. Podobnie, Napolitano nie wspomina o tym, że wzrósł przemyt bronią i narkotykami.

DHS planuje co prawda zainstalowanie innego typu kamer, radarów czy innych gadżetów, jednak dopiero w 2021 czy nawet 2026 roku – wynika z danych rządowego audytora, GAO (Government Accountability Office). Program SBI-net ma na najbardziej narażonym odcinku granicznym Meksyku z Arizoną zastąpić inny, za kolejne 5 lat… i 775 mln. Co z resztą? Nie wiadomo.

Zobacz też:

Ogrodzenie na granicy USA-Meksyk można pokonać… w 18 sekund

FOTO: Granica USA-Meksyk

600 milionów na ochronę południowej granicy

FOTO: Granica amerykańsko-meksykańska

Koniec “wirtualnej bariery” na meksykańskiej granicy

as

1 KOMENTARZ

  1. imigranci nie przenosza narkotykow, bo oni placa za przeprowadzenie ich przez granice, zas przemytnicy otrzymuja pieniadze za transport narkotykow i prawdopodobnie szybciej wracaja do Meksyku niz ida do USA. Dlatego tak sie tworzy propagande na uzywaniu blednych pojec

REKLAMA

2116627294 views

REKLAMA

REKLAMA

2116627493 views

REKLAMA

REKLAMA

2118423863 views

REKLAMA

2116627602 views

REKLAMA

2116627687 views

REKLAMA

2116627776 views