Isaac osiągnął we wtorek rano siłę huraganu i zbliża się do wybrzeży Zatoki Meksykańskiej. Żywioł późnym wieczorem uderzy w wybrzeża Luizjany. Isaac zmierza tą samą ścieżką, którą dokładnie 7 lat temu przeszedł huragan Katrina. Prezydent Obama już teraz ogłosił w Luizjanie stan wyjątkowy.

Meteorolodzy z Krajowego Centrum Huraganów (NHC) we wtorek rano poinformowali, że Isaac, osiagnął siłę huraganu pierwszej kategorii, z wiatrem wiejącym z prędkością od 119 do 153 km na godz. Żywioł ma blisko 650 km szerokości i z prędkością około 16 km na godz. przesuwa się w kierunku Zatoki Meksykańskiej.
Do lądu Isaac dotrze we wtorek póxnym wieczorem. Żywiołowi towarzyszą także intensywne opady. Lokalnie spaść może ponad pół metra deszczu. Po dotarciu nad ląd siła Isaaca zacznie się zmniejszać. W sobotę już jako tropikalna depresja z intensywnymi opadami dotrze nad stany Illinois i Indiana.
Isaac zmierza tym samym szlakiem, którym dokładnie 7 lat temu przeszedł huragan Katrina. Żywioł zabił wtedy 1836 osób; pod wodą znalazło się 80 proc. powierzchni Nowego Orleanu; ponad 700 osób uznano za zaginione. Skutki kataklizmu do dziś odczuwają mieszkańcy Luizjany, którzy stracili swój dobytek.

Gubernator Luzjany Bobby Jindal wezwał mieszkańców stanu aby „przygotowali się na najgorsze” i opuścili swoje domy. Ewakuacje mieszkańców na zagrożonych terenach zaczęły się już w poniedziałek. Do walki z zywiłem zmobilizowano wojsko i Gwardię Narodową. We wtorek rano stan wyjątkowy w Luizjanie ogłosił prezydent Barack Obama, apelując do mieszkańców aby nie lekceważyli ostrzeżeń i zastosowali się do zarządzeń sztabów kryzysowych.
„To nie jest dobry moment na to aby kusić los i lekceważyć ostrzeżenia. Musicie potraktować tę sytuację poważnie” – mówił w specjalnym wystąpieniu prezydent.
Zarządzenie prezydenta otwiera lokalnym władzom dostęp do federalnych funduszy potrzebnych w walce z żywiołem.
Największe niebezpieczeństwo stwarzają woda wpychana z oceanu przez silny wiatr w głąb lądu oraz intensywne opady, które doprowadzić mogą do poważnych podtopień. Mieszkańcy terenów położonych na zagrożonym terenie, w Luizjanie i Mississippi, od poniedziałku zabezpieczają swój dobytek. Wiele osób zdecydowało się na opuszczenie swych domów i udało się na wyżej położone tereny. Najbardziej zagrożone są Nowy Orlean w Luizjanie i Biloxi w Mississippi.
Uderzenie Isaaca w Zatokę Meksykańską będzie największym testem dla nowej infrastruktury zabezpieczającej przed żywiołem, wybudowanej po zdewastowaniu Nowego Orleanu przez Katrinę. W system wałów chroniących miasto przed zalaniem zainwestowano miliardy dolarów.
Zobacz także: Isaac zagraża Tampie. Konwencja GOP zawieszona po inauguracji
mp