REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedChcesz wylosować "zieloną kartę"? Przeczytaj zanim wyśliesz zgłoszenie

Chcesz wylosować "zieloną kartę"? Przeczytaj zanim wyśliesz zgłoszenie

-

Od dziś aż do 3 listopada przyjmowane są zgłoszenia do amerykańskiej loterii wizowej na rok 2014. Wiele osób z niecierpliwością czekało na ten moment. Zanim jednak zdecydujemy się na wysłanie aplikacji warto przeprowadzić krótki rachunek zysków i strat. Złożenie zgłoszenia może, bowiem oznaczać w przyszłości problem w otrzymaniu wizy turystycznej, a dla osób przybywających w USA nielegalnie – nawet deportację.

fot. Zgłoszenia do loterii wizowej składać można od 2 października do 3 listopada 2012

REKLAMA

Samo wypełnienie formularza zgłoszeniowego loterii wizowej na stronie Departamentu Stanu, nie oznacza bynajmniej, że aplikant otrzyma status amerykańskiego rezydenta. Jak sama nazwa wskazuje, odbywa się to na drodze losowania 50 tysięcy szczęśliwców spośród wszystkich zgłoszeń. A tych zazwyczaj są miliony. W ubiegłym roki aplikacje złożyło 8 milionów cudzoziemców, rok wcześniej ponad 15 milionów. Na Polaków czeka około 3,5 tysiąca „zielonych kart”.

Zobacz: Loteria wizowa unieważniona. Będzie powtórka losowania

Wymagania stawiane aplikantom nie są zbyt wygórowane. Podstawowym warunkiem udziału w loterii jest posiadanie co najmniej średniego wykształcenia lub co najmniej dwóch lat doświadczenia zawodowego. Osoby, które znajdą się w gronie 50 tys. wylosowanych, przechodzą bardziej szczegółowy proces weryfikacyjny obejmujący m.in. sprawdzanie ich niekaralności i stanu zdrowia.

Zobacz także: Polacy znów w loterii, oszuści zacierają ręce

O ile nikt nikogo nie zmusza na siłę do mieszkania w USA, to posiadacz zielonej karty (która ważna jest przez 10 lat) do momentu złożenia przysięgi na wierność Stanom Zjednoczonym, nie może wyjeżdżać z kraju na dłużej niż rok. Zieloną kartę stracić można także w przypadku popełnienia przestępstwa. Jeżeli więc wylosowany szczęśliwiec nie jest gotowy na szybką przeprowadzkę do USA na dłużej, być może lepiej nie składać aplikacji w ramach loterii i zrobić miejsce tym, którzy naprawdę chcą mieszkać w kraju Lincolna.

Loteria wizowa nie jest także rozwiązaniem problemów osób przebywających w USA nielegalnie. Nie mogą one bowiem składać zgłoszeń do programu. Dotyczy to zarówno tych, którzy do USA wjechali nielegalnie jak i tych, którzy granicę pokonali mając w ręku ważną wizę i sami „przedłużyli” sobie jej termin ważności. Wypełnienie przez taki osoby zgłoszenia do loterii naraża je na imigracyjne konsekwencje, z deportacją włącznie.

Udział w loterii może także uniemożliwić w przyszłości uzyskanie jakiejkolwiek nieimigracyjnej wizy uprawniającej do wjazdu do USA, np. wizy turystycznej czy studenckiej. Z założenia bowiem,tego rodzaju wizy wydawane są osobom, które przekonają amerykańskich konsulów, że do Stanów Zjednoczonych wybierają się na krótki czas i nie maja zamiaru osiedlić się za oceanem na dłużej. Samo zgłoszenie do udziału w loterii jest jednak jednoznaczne z chęcią zamieszkania w USA na stałe. Informacja o złożeniu takiej aplikacji pozostaje w systemie Departamentu Stanu, a konsul rozpatrujący podanie wizowe ma do niej dostęp. Dla amerykańskich dyplomatów to sygnał, że aplikant chce po prostu wjechać do USA i pozostać tam na dłużej. W praktyce może to oznacza odmowę otrzymania jakiejkolwiek wizy.

Zanim więc zdecydujemy się na wypełnienie aplikacji warto zastanowić się nad konsekwencjami tego kroku.

Ci, którzy wciąż są chętni do udziału w loterii wizowej 2013 swoje zgłoszenia mogą składać od 2 października do 3listopada 2012 roku na stronie Departamentu Stanu USA.

Magdalena Pantelis

 

13 KOMENTARZE

 1. Dziwne,ostatnio jak były zgłoszenia nikt niegadal ze nielegalni niemoga sie starać,a ten kto wjechał nielegalnie,może wrócić,niewiem na czym polega prawo,ale sie dziwie,bo ostatnio zachęcali wszystkich aby brali udział-nieważne czy legalny czy nie,więc co sie stało?nielegalni zrezygnują i będzie większa szansa-o to chodzi???

 2. Chodzi o to Katarzyno, że jesli jestes nielegalnie, w momencie wyslania aplikacji o GC sami sie wkopujemy, zami dajemy na siebie namiary gdzie mieszkamy, mozemy tylko czekac az ktos zapuka do naszych drzwi i odwiezie nas na samolot do Polski.

  Nie wiem gdzie znalazłas w necie informacje o tym aby nielegalni tez sie aplikowali, strona na ktorej mozna sie aplikowac sama nas informuje, i wręcz ostrzega ze nielegalny mieszkaniec USA w momencie wysłania aplikacji sam wydaje na siebie depert (moze ale nie musi) bo jesli 10 tys nielegalnych mieszkancow wysle aplikacje to watpie zeby rząd latał za nimi po całych stanach i ich pakował w samoloty powrotne, chociaz nigdy nie wiadomo, teraz jak Cie złapią ze jestes nielegalnie, samemu trzeba sobie opłacic przelot do “domu”
  Ja biore udział w losowaniu, wyslalem zdjecia mojej babci (jest tam od 17 lat ) fotki zanosi na Green Point, do offisu gdzie sami mi sie juz wypełnieniem aplikacji zajmą 😉 Wątpie zeby mi sie udało wylosowac, ale kto wie.

 3. “Udział w loterii może także uniemożliwić w przyszłości uzyskanie jakiejkolwiek nieimigracyjnej wizy uprawniającej do wjazdu do USA, np. wizy turystycznej czy studenckiej” – a co jak byłem w USA w zeszłym roku miesiąc typowo turystycznie (wcześniej otrzymałem wizę turystyczną na 10 lat)? Rozważam wyjazd na dłuższy okres do USA ale tylko i wyłącznie legalnie (może na dwa/trzy lata może na stałe). Jeżeli zatem wezmę udział w loterii wizowej i zielonej karty nie otrzymam to np. za rok starając się o wizę studencką na wyjazd 4 miesięczny do pracy i w celu turystycznym, jest duże prawdopodobieństwo, że takiej wizy nie otrzymam ? trochę paranoja i teraz sam nie wiem czy nie zrezygnować ze składania wniosku…

  • masz racje ze mozesz miec problem gdy wyjdzie ze starales sie o staly pobyt. pytanie tylko czy dane wszystkich aplikantow sa zapisywane czy tylko szczesliwych zwyciezcow.” zapisywane ” to znaczy czy w swietle prawa moga byc wykorzystane , bo to ze gdzies na jakims dysku one zostaja to jest raczej pewne…

  • kretynie… biuro turystyczne ma o emigracji tyle wiedzy ile ty masz wiedzy o stonkach sowieckich w PEERELU.. 😉

  • np dlategoze sie ozenili z obywatelem lub tym co ma zielona karte albo ze jest sponsorowany przez prace, to tylko przyspieszy ich proces.

REKLAMA

2116364510 views

REKLAMA

REKLAMA

2116364722 views

REKLAMA

REKLAMA

2118161098 views

REKLAMA

2116364842 views

REKLAMA

2116364929 views

REKLAMA

2116365023 views