REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedPierwsza dama RP spotkała się w Nowym Jorku z przedstawicielami szkół polonijnych...

Pierwsza dama RP spotkała się w Nowym Jorku z przedstawicielami szkół polonijnych wspierających Ukrainę

-

Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda spotkała się w Nowym Jorku z przedstawicielami szkół polonijnych wspierających Ukrainę. Chcę wyrazić słowa uznania i ogromnej wdzięczności za włączenie się w pomoc uchodźcom, którzy znaleźli bezpieczne schronienie w Polsce – powiedziała Kornhauser-Duda.

Para prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda od wtorku wieczorem przebywa z wizytą w Stanach Zjednoczonych. W środę pierwsza dama spotkała się w Nowym Jorku z przedstawicielami szkół polonijnych, które podejmowały działania na rzecz Ukrainy, aktywnie wspierały działania humanitarne oraz przekazywały wsparcie finansowe i rzeczowe na rzecz ukraińskich uchodźców w Polsce.
“Chcę wyrazić słowa uznania, głębokiego szacunku i ogromnej wdzięczności za włączenie się w pomoc uchodźcom, którzy znaleźli bezpieczne schronienie w Polsce” – powiedziała pierwsza dama, cytowana w komunikacie KPRP. Podziękowała też wszystkim osobom, które angażują się w akcję, poświęcając swoje pieniądze, ale też czas i angażując się emocjonalnie, pomagają potrzebującym.
Podkreśliła, że polonijne szkoły nie tylko kształcą młodych ludzi, nie tylko podtrzymują ich związek z krajem pochodzenia, ale także przekazują wartości, które są dla Polaków najważniejsze, uczą solidarności i empatii. Podczas spotkania małżonka prezydenta została uhonorowana statuetką im. Janiny Igielskiej, przyznawaną osobom i instytucjom zasłużonym dla polonijnej oświaty – przekazała KPRP.
Sytuacji Polski od czasu wybuchu wojny w Ukrainie oraz sytuacji Ukraińców dotyczyła również środowa rozmowa pierwszej damy z Cheryl Fishbein – przewodniczącą Jewish Community Relations Council w Nowym Jorku. “Panie rozmawiały o edukacji ukraińskich uczniów. Jak podkreśliła KPRP, szacuje się, że obecnie 200 tys. dzieci pobiera naukę w polskich szkołach”.
Również w środę pierwsza dama rozmawiała z przedstawicielami polskiej społeczności na Brooklynie, zwiedziła tamtejszy Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Kazimierza, spotkała się z proboszczem ks. Januszem Dymkiem oraz przedstawicielami lokalnej społeczności. “Praca księży i sióstr zakonnych, także ich poprzedników, jest nieoceniona i niezwykle potrzebna dla zachowania wiary, tradycji, języka i kultury polskiej” – mówiła Agata Kornhauser-Duda, cytowana w komunikacie.
We wtorek z kolei małżonka prezydenta wzięła udział w spotkaniu pierwszych dam w ramach Trójkąta Lubelskiego (Polska, Ukraina, Litwa), które odbyło się w Instytucie Ukraińskim w Nowym Jorku. Podczas rozmowy – w siedem miesięcy od rozpoczęcia niesprowokowanej rosyjskiej agresji na Ukrainę – Agata Kornhauser–Duda, Ołena Zełenska i Diana Nausediene wyraziły przekonanie, że spotkania w formacie lubelskim okazały się bardzo cenne w obecnych okolicznościach, dlatego postanowiły wzbogacić współpracę o własny nieformalny wkład w dziedzinie humanitarnej czy edukacyjnej. Pierwsze damy – jak przekazano – rozmawiały o efektach dotychczasowej współpracy i przyszłych projektach, szczególnie w obszarach edukacji ukraińskich dzieci i młodzieży w Polsce i na Litwie, o odbudowie szkół oraz systemu szkolnictwa w Ukrainie. Poruszyły także kwestię szkoleń dla ukraińskich lekarzy i personelu medycznego prowadzonych przez polskich i litewskich specjalistów.
We wtorek pierwsza dama uczestniczyła też w Narodowym Czytaniu w Nowym Jorku. W spotkaniu w Konsulacie Generalnym RP udział wzięła młodzież z 17 szkół polskich i polonijnych działających w stanie Nowy Jork. Małżonka prezydenta wyraziła radość z zaangażowania młodych ludzi w krzewienie polskości, podziękowała także uczniom za podtrzymywanie związków z krajem pochodzenia i podejmowanie nauki w dwóch szkołach: amerykańskiej i polskiej. (PAP)

REKLAMA

2099806695 views

REKLAMA

REKLAMA

2099806928 views

REKLAMA

2101603320 views

REKLAMA

2099807071 views

REKLAMA

2099807172 views

REKLAMA

2099807282 views