0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaNa bieżącoPara prezydencka przyjęła Betlejemskie Światło Pokoju (WIDEO)

Para prezydencka przyjęła Betlejemskie Światło Pokoju (WIDEO)

-

To Światło jest symbolem dobra, braterstwa i służby – mówił w poniedziałek prezydent Andrzej Duda, który wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą przyjęli w Pałacu Prezydenckim od harcerzy Betlejemskie Światło Pokoju.

“Nie ma dzisiaj z nami szerokiego grona druhen i druhów, ale jest z nami to Światełko służby. (…) Służby, która w tym roku, w czasie pandemii koronawirusa ma tak silny i znamienny wymiar. Służby, która realizowana przez drugiego człowieka jest tym najmocniejszym spoiwem, które, obok przyjaźni, charakteryzuje harcerskiego ducha” – powiedział Andrzej Duda zwracając się do harcerzy.

REKLAMA

Podkreślił, że przyjaźń i służba są najważniejszymi elementami istoty harcerskiego etosu. Prezydent dodał, że Betlejemskie Światło Pokoju jest symbolem dobra, ciepła i braterstwa.

Agata Kornhauser-Duda dziękowała harcerzom w kraju i za granicą za ich postawę w czasie pandemii koronawirusa i wyświadczanie dobra drugiemu człowiekowi. Pierwsza dama złożyła też harcerzom świąteczne życzenia.

“Światło służby” – to hasło tegorocznego Betlejemskiego Światła Pokoju.

Betlejemskie Światło Pokoju po raz pierwszy zorganizowano w 1986 r. w Austrii. Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Co roku chłopiec lub dziewczynka odbierają światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Później trafia ono do Wiednia, skąd uroczyście jest przekazywane mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 roku. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Szwecji. (PAP)

REKLAMA

2121798352 views

REKLAMA

REKLAMA

2121798372 views

REKLAMA

REKLAMA

2123594692 views

REKLAMA

2121798383 views

REKLAMA

2121798392 views

REKLAMA

2121798396 views