REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedOrganizatorzy zamachów z 9/11 przed sądem

Organizatorzy zamachów z 9/11 przed sądem

-

Po 11 latach od najtragiczniejszych w historii USA zamachów terrorystycznych, ich organizatorzy stanęli przed sądem wojskowym w bazie Guantanamo na Kubie. Chalid Szejk Mohammed i jego czterej wspólnicy odmówił składania jakichkolwiek wyjaśnień. Pięciu członkom Al-Kaidy grozi kara śmierci.

fot. US Army/ Chaild Szejk Mohammed po ujęciu przez amerykańskie wojsko w 2003 roku.

Chalid Szejk Mohammed i jego czterech wspólników: Walid Muhammad Salih Mubarak Bin 'Attash, Ramzi Binalshibh, Ali Abdul Aziz Ali oraz Mustafa Ahmed Adam al Hawsawi zostali oskarżeni przez amerykańską prokuraturę m.in. o terroryzm, porwanie samolotów pasażerskich, konspirowanie w celu dokonania masowego morderstwa, atakowanie cywilów i obiektów cywilnych, celowo doprowadzenie do poważnego uszkodzenia ciała. Według prokuratury oskarżeni są odpowiedzialni za przygotowanie i przeprowadzenie zamachów terrorystycznych, w których 11 września 2001 roku zginęło w sumie 2976 osób.

REKLAMA

Oskarżeni, za pośrednictwem swych adwokatów odmówili jednak jakiejkolwiek komunikacji z sędzią trybunału wojskowego. Dwóch oskarżonych zaczęło modlić się podczas rozprawy. Nie odpowiadali także na pytania zadawane im przez tłumaczy. Sędzia przewodzący rozprawie nie mógł uzyskać odpowiedzi na zasadnicze pytanie, czy oskarżeni przyznają się do stawianych im zarzutów. Przewodzący rozprawie porucznik James Pohl poinformował członków Al-Kaidy, że brak komunikacji z ich strony zostanie przyjęty jako odpowiedź, że nie przyznają się do winy.

Podczas pierwszej rozprawy sąd wyznaczy daty kolejnych i określi jak długo potrwa proces oskarżonych. Opóźniany był on od 2009 roku, kiedy prezydent Obama poinformował, że zamierza zamknąć więzienie Guantanamo na Kubie. Pomysł, aby organizatorów zamachów sądzić w Nowym Jorku, spotkał się z wielką krytyką i szybko został porzucony przez Departament Sprawiedliwości.

Wielu komentatorów uważa, że terroryści zrobią wszystko, aby zakpić z amerykańskiego wymiary sprawiedliwości i na Sali sądowej będą urządzać farsę. Pierwszym sygnałem, że tak będzie było dzisiejsze zachowanie oskarżonych.

Cała piątka raczej nie przyzna się do winy. Członkowie Al-Kaidy wielokrotnie podkreślali, że są dumni ze swej roli w przygotowaniu ataków.

 

7 KOMENTARZE

REKLAMA

2107600014 views

REKLAMA

REKLAMA

2107600246 views

REKLAMA

2109396637 views

REKLAMA

2107600387 views

REKLAMA

2107600486 views

REKLAMA

2107600594 views