REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedOpłatkowe spotkanie nauczycieli

Opłatkowe spotkanie nauczycieli

-

Tradycyjnie już miesiąc styczeń zapisuje się w życiu kulturalno-towarzyskim chicagowskiej Polonii jako czas świąteczno-opłatkowych spotkań różnych grup zawodowych, organizacji i stowarzyszeń. Zgodnie z tą tradycją Zrzeszenie Nauczycieli Polskich, w gościnnych salach Jezuickiego Ośrodka Milenijnego przy 5835 W. Irving Park Rd., zorganizowało w mroźne, ale słoneczne niedzielne popołudnie, 23 stycznia, opłatek dla swoich członków i przyjaciół. Rokrocznie tradycyjny opłatek poprzedza krótka część artystyczna w wykonaniu uczniów jednej z polskich szkół sobotnich działających w obrębie metropolii chicagowskiej.


W tym roku zadania tego podjęła się szkoła im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego działająca przy parafii św. Jacka. Zanim jednak przekazano mikrofon młodzieży z „Jackowa”, na scenie pojawiła się 4-letnia Ola ze szkoły im. Ignacego Paderewskiego w Park Ridge, która z iście aktorskim zacięciem zaprezentowała 2 kolędy-pastorałki wprowadzając zgromadzoną w auli im. Jana Pawła II widownię w świąteczny nastrój. Następnie, w programie jasełkowym zrealizowanym w konwencji spotkania po latach i powrotu „w zaczarowanych wspomnień świat” czyli do szkolnych lat, młodzi artyści przedstawili wspaniały koncert kolęd i pastorałek wykonanych w iście profesjonalnym stylu.


Różnorodność muzyczna i tematyczna prezentowanych utworów była naprawdę imponująca. Były więc tradycyjne kolędy, te nierozłącznie związane ze świętami Bożego Narodzenia takie jak: Cicha Noc (śpiewana po polsku i po angielsku) czy Bóg się rodzi (uznana za najpięk-niejszą, najbardziej dostojną polską kolędę) oraz przepiękne, wzruszające pastorałki o narodzinach w betlejemskiej szopie Króla całego świata. Widownia na pewno zapamiętała prześliczną liryczną kołysankę zaśpiewaną przez urodziwą góraleczkę Emilkę Bełciak oraz sentymentalną Kolędę na Jackowie, słuchając której myślami przenieśliśmy się do polskich miast i wiosek. Wśród wykonywanych utworów nie brakowało popularnych szlagierów, jak chociażby znanej piosenki szwedzkiego zespołu Abba „I have a dream” – jakże pię-knie korespondującej z przesłaniem grudniowych świąt. Słowa uznania i podziękowania należą się wszystkim wykonawcom, a szczególnie p. Kosycarzowi, który czuwał nad muzyczną oprawą widowiska.


Następnie w sali św. Klaudiusza La Colombiere po powitaniu licznie zgromadzonych nauczycieli przez Prezesa ZNP-p. Janusza Boksę, kapelana ZNP o. Władysława Gryzło i Przełożonego Jezuitów Polskich w Chicago Pawła Kosińskiego, rozpoczę-ła się druga część spotkania opłatkowego – składanie sobie życzeń i wspólne świętowanie. Dzielenie się opłatkiem i składanie sobie życzeń to przepiękna, typowo polska tradycja związana z Bożym Narodzeniem. To niepowtarzalna i jakże wzruszająca chwila, zapomina się wówczas o urazach, odsuwa na bok animozje i trzymając w dłoniach biały opłatek otwiera się swoje serce dla drugiego człowieka.


Po złożeniu sobie życzeń nadeszła chwila na wspólne śpiewanie pięknych, wzruszających polskich kolęd i pastorałek. Gdy po sali popłynęły słowa tradycyjnych bożonarodzeniowych kolęd zapanował prawdziwie świą-teczny pełen ciepła i radości nastrój. Wyjątkowość chwili podkreślał również wystrój wnętrza: przepiękna betlejemska szopka, migocąca światełkami choinka i śliczne stroiki na stołach. Poza tradycyjnym śpiewanięm kolęd był również czas na śpiewanie piosenek ludowych i biesiadnych. Wśród rozśpiewanego towarzystwa bez wątpienia wyróżniała się grupa ze szkoły im. M. Reja: Anna i Józef Pałasz, Marla Drozd i Zafia Boblak.


Tegoroczne kolędowanie było szczególnie uroczyste, gdyż uczestnikom opłatka przygrywali na akordeonach kapelan ZNP Władysław Gryzło i p. Stanisław Zieliń-ski, którzy również uprzyjemniali czas opłatkowego spotkania wygrywając skoczne melodie ludowe z różnych regionów Polski, nie zabrakło też utworów naszych braci Słowian i Madziarów. Wygrywane przez naszych akordeonowych wirtuozów skoczne utwory poderwały zgromadzonych do tańca, a że nauczyciele to ród lubiący i umiejący się bawić, nie zabrakło popisów tanecznych. Co śmielsi tańczyli w parach, pozostali podrygiwali w korowodzie przesuwającym się przez salę w rytm wygrywanych melodii. Taneczne popisy zakończył nieśmiertelny taniec z „Greka Zorby”.
Tegoroczne spotkanie opłatkowe ZNP pozostanie na długo w pamięci jego uczestników, bo to przecież:” kolęda na niebie, kolęda na ziemi, kolęda”.
Anna Siek


 

REKLAMA

2094145026 views
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

REKLAMA

REKLAMA

2094145312 views

REKLAMA

2095941762 views

REKLAMA

2094145563 views

REKLAMA

2094145703 views

REKLAMA

2094145846 views