REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedJaki będzie nowy gabinet ministrów Baracka Obamy?

Jaki będzie nowy gabinet ministrów Baracka Obamy?

-

21 stycznia w Waszyngtonie odbędzie się uroczyste zaprzysiężenie Baracka Obamy na drugą kadencję prezydencką. Będzie to 57. uroczystość tego typu w amerykańskiej historii. Na kilka tygodni przed wyznaczoną datą media i eksperci zastanawiają się, jak bardzo zmieni się skład gabinetu ministrów Baracka Obamy i kto obejmie najważniejsze stanowiska w nowej administracji.

fot.Pete Souza/ John Brennan, doradca prezydencki do walki z terroryzmem

REKLAMA

Zaprzysiężenie amerykańskich prezydentów na kolejne kadencje odbywa się zawsze 20 stycznia. W tym roku jednak, ponieważ wspomniana data przypada w niedzielę, uroczystość została przesunięta na poniedziałek – 21 stycznia. Na kilka tygodni przed wielką fetą przyglądamy się ekipie profesjonalistów, którzy już wkrótce zajmą najważniejsze stanowiska w kraju.

To, że Hillary Clinton nie będzie pełniła funkcji sekretarz stanu wiadomo już od dawna. Kilka tygodni temu sam Barack Obama potwierdził, że jej zastępcą zostanie senator John Kerry, który w 2004 roku ubiegał się o fotel prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Sekretarzem obrony narodowej USA jest wciąż Leon Panetta. Barack Obama bardzo pochlebnie wypowiadał się o kandydaturze Chucka Hagela, senatora Partii Republikańskiej z Nebraski. W niedzielę portal Politico doniósł, że amerykański prezydent w poniedziałek oficjalnie potwierdzi tę informację.

Do obsadzenia pozostaje również ministerstwo finansów (Treasury Secretary). Jego obecny szef, Tim Geithner poinformował, że wkrótce po 21 stycznia odda swój urząd. Może się zatem okazać, że jedno z najważniejszych stanowisk w państwie podczas pierwszych dni drugiej kadencji Obamy pozostanie nieobsadzone. Wśród potencjalnych następców Tima Geithnera wymieniany jest Jack Lew – szef sztabu Białego Domu.

Pod znakiem zapytania stoi również najważniejsza posada w CIA. Szef agencji nie wchodzi w skład gabinetu, jednak jest uważany za jedną z najistotniejszych osób w kraju. Dotychczasowy dyrektor CIA, generał David Petraeus, został zmuszony do rezygnacji z pracy w agencji po ujawnieniu romansu z autorką jego biografii. Obecnie wśród kandydatów na jego stanowisko wymieniani są doradca Obamy ds. terroryzmu, John Brennan i pełniący tymczasowo funkcje szefa CIA – Michael Morrell.

AS

REKLAMA

2116484806 views

REKLAMA

REKLAMA

2116485008 views

REKLAMA

REKLAMA

2118281383 views

REKLAMA

2116485124 views

REKLAMA

2116485211 views

REKLAMA

2116485304 views