REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedNowa strategia Straży Granicznej po 8 latach

Nowa strategia Straży Granicznej po 8 latach

-

Straż Graniczna przedstawiła we wtorek pierwszą narodową strategię walki z nielegalną imigracją na granicy z Meksykiem. Koniec z forsowaną przez Busha budową ogrodzeń – rząd stawia na działania wywiadowcze.

fot. usarmy.vo.llnwd.net/ Nowa strategia na "zielonej granicy" zrywa z budową muru granicznego

REKLAMA

Nowa, bardziej ukierunkowana taktyka – zawarta w 32-stronicowym dokumencie, nad którym prace trwały ponad dwa lata – opiera się na kluczowych słowach „oceny ryzyka” i „działaniach wywiadowczych”.

Zobacz też: Nowa strategia walki z nielegalną imigracją: “odstraszanie”

Wcześniej Straż Graniczna polegała głównie na wysyłaniu agentów na najbardziej uczęszczane przemytnicze szlaki i kierowaniu imigrantów na odleglejsze tereny, gdzie przypuszczalnie łatwiej byłoby ich zatrzymać i co mogłoby zniechęcić do kolejnych prób przekroczenia granicy.

Nowe podejście będzie polegać na wywiadzie, który ma identyfikować recydywistów i dochodzić przyczyn ponownego przekraczania przez nich granicy – mówił agencji Associated Press szef U.S. Border Patrol Mike Fisher.

Strategia oceny ryzyka opiera się na rozszyfrowaniu, kim są ci imigranci i jakie stanowią zagrożenie z punktu widzenia bezpieczeństwa narodowego – mówił Fisher w niedawnym wywiadzie.

Warunki na granicy zmieniły się w ostatnich latach znacząco. Liczba agentów podwoiła się do 21 tysięcy od 2004 roku i ogromne wydatki przeznaczano na budowanie ogrodzeń, kamery, czujniki i tym podobny sprzęt.

Jednocześnie zmalała liczba imigrantów z Meksyku. W ubiegłym roku agenci graniczni zatrzymali 327,577 osób – to o 80 proc. mniej niż jeszcze w 2000 roku i najmniej od 1971 roku.

Czytaj więcej: Więcej imigrantów z Meksyku opuszcza Wuja Sama niż przybywa do USA

Nowa taktyka o ogrodzeniach nie wspomina ani słowem – Fisher potwierdza, że wyklucza dalszą budowę muru granicznego. Raczej odchodzi się od zaawansowanych technologii, po tym jak warty jeden miliard program sieci kamer, radarów i czujników na całej granicy spalił na panewce. Agencja na postawić na mobilny nadzór w postaci bezzałogowych pojazdów powietrznych i śmigłowców.

Strategia zrywa tym samym z polityką odsyłania imigrantów do Meksyku bez żadnych konsekwencji (czasami po pobraniu jedynie odcisków palców). W styczniu urząd celny rozszerzył na całą granicę program „Consequence Delivery System”, dzieląc nielegalnych na siedem kategorii, od osób przekraczających granice po raz pierwszy po imigrantów z przestępstwami na koncie. Dotychczas niektórzy, w tym dzieci i osoby chore, mogły liczyć na transport do najbliższego przejścia granicznego. Obecnie przypadki te mają być ograniczone do minimum.

Nowa taktyka jest trzecią od 1994 roku, kiedy największe środki skierowano na San Diego i El Paso w Teksasie, przez co imigranci przerzucili się na tereny górskie i pustynie Arizony, czyniąc ją najbardziej ruchliwym przejściem dla nielegalnych.

as

Zdjęcie na stronie głównej: www.defense.gov

Zobacz też:

Arizona. Straż Graniczna nie chce zatrzymywać nielegalnych imigrantów

Arizona tylko pozornie bezpieczniejsza

Los nielegalnych imigrantów w rękach Sądy Najwyższego

 

REKLAMA

2116524751 views

REKLAMA

REKLAMA

2116524952 views

REKLAMA

REKLAMA

2118321325 views

REKLAMA

2116525065 views

REKLAMA

2116525152 views

REKLAMA

2116525243 views