REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorized„Na scyńście, na zdrowie…”

„Na scyńście, na zdrowie…”

-

REKLAMA

Opłatek Związku Podhalan w Ameryce Północnej


Chicago (Inf. wł.) – Tradycja opłatkowych spotkań chicagowskiego środowiska podhalańskiego zrodziła się wiele lat temu. Ich prekursorem było kierowane przez Józefa Krużla Koło „Wróblówka”. Na imprezach „Wróblówki” gromadziło się nawet do tysiąca osób. Inicjatywę świątecznego kolędowania od Koła 41 przejmowały kolejne organizacje podhalańskie, na czele z Zarządem Głównym, który bożonarodzeniowe „posiady” od kilkudziesięciu lat przygotowuje w pierwszą niedzielę Nowego Roku.

 

Na tegorocznej imprezie, która z udziałem licznej rodziny podhalańskiej rozpoczęła się drugiego stycznia po południu nabożeństwem dziękczynnym odprawionym w kościele św. Kamila, do Domu Podhalan przy 4808 S. Archer przybyło ponad 200 osób reprezentujących poszczególne organizacje zrzeszone w Związku, aby połamać się opłatkiem i złożyć sobie nawzajem życzenia noworoczne.

 

Wśród uczestników obecna była liczna grupa gości honorowych. W tym gronie byli między innymi duszpasterze podhalańscy: kapelan o. Wacław Lech i wicekapelan Franciszek Florczyk oraz przeor zakonu Karmelitów Bosych w Munster Indiana o. Jacek Palica. Władze Rzeczpospolitej reprezentował zastępca konsula generalnego Robert Rusiecki z małżonką. Obecna była prezeska Wydziału Stanowego Kongresu Polonii Amerykańskiej w Illinois Mary Anselmo, prezes Związku Klubów Polskich Tadeusz Czajkowski z zarządem, prezes Związku Ślązaków Marek Niezgoda, prezes Fundacji Jana Pawła II, dyrektor Ośrodka Młodzieżowego Związku Narodowego Polskiego w Yorkville Walter Cygan oraz wielu innych.

 

W imieniu organizatorów Podhalańskiego „Opłatka”, na czele z prezesem Stanisławem Zagatą, jego uczestników powitali prowadzący świąteczne posiady wiceprezesi Związku, Joanna Para i Marek Ogórek.

 

Następnie goście złożyli gospodarzom i wszystkim uczestnikom życzenia. Specjalne życzenia od nowego ordynariusza polowego wojska polskiego przekazał ks. Franciszek Florczyk. Życzenia dla społeczności góralskiej w Chicago napłynęły także od Zarządu Tatrzańskiej Fundacji Pomocy Społecznej w Zakopanem, które przekazała zgromadzonym Karolina Walkosz Strzelec, była królowa Związku.

 

Po zakończeniu ceremonii składania życzeń na scenie góralskiej siedziby pojawili się tancerki i tancerze ze Szkółki Tańca przy ZG Związku prezentując krótki program artystyczny, nawiązujący do tradycji Świąt Bożego Narodzenia na Podhalu i ukazujący podhalańskie obrzędy i zwyczaje. Były pastorałki, kolędy, taniec i życzenia z posypywaniem gości ziarenkami owsa.

 

Po występie głos zabrali duszpasterze, zapraszając zgromadzonych do modlitwy przed posiłkiem, który poprzedziła uroczystość poświęcenia przez kapelana o. Wacława Lecha opłatków.

 

W tej uroczystej chwili wychwalamy Boga, naszego Ojca i tę Świętą Noc, podczas której z Maryi narodził się Jezus Chrystus – powiedział o. Wacław Lech konsekrując opłatki. – Dziękujemy ci, Boże, za ten biały opłatek, owoc ziemi i ludzkiej pracy, który gromadzi nas razem przy tym stole, podobnie jak w wówczas, kiedy mocą Twojego słowa staje się Twoim ciałem i gromadzi nas we wspólnocie ołtarza. Pobłogosław nas i te opłatki, którymi będziemy się łamać i zwyczajem ojców naszych składać sobie życzenia świąteczne i noworoczne. Panie, ty nas nauczyłeś tego, aby chlebem dzielić się z innymi, a zwłaszcza potrzebującymi. Obdarz nas miłością, życzliwością i pokojem, abyśmy wspólnie stanowili rodzinę, na którą spłynie Twa ojcowską dobroć – podkreślił zapraszając do łamania się opłatkiem kapelan ojciec Lech.

 

Po złożeniu życzeń wszyscy zasiedli do wspólnej kolacji. Po zjedzeniu posiłku na zakończenie na scenie pojawili się kolędnicy, a świąteczne spotkanie zakończyło wspólne śpiewanie kolęd.

 

Tekst i zdjęcia:

Andrzej Baraniak

REKLAMA

2102931728 views

REKLAMA

2102931961 views

REKLAMA

2104728353 views

REKLAMA

2102932104 views

REKLAMA

2102932204 views

REKLAMA

2102932313 views