Serdecznie zapraszamy Państwa na bal. To nie tylko sposób na dobrą zabawę w znakomitym towarzystwie, to przede wszystkim pomoc Muzeum Polskiemu w Ameryce! Historia Balu Letniego Muzeum Polskiego w Ameryce sięga 1980 roku. Odbywa się w najwspanialszych salach metropolii chicagowskiej i przedmieść. Uważany jest za najbardziej wytworny bal sezonu.

Od wielu lat Muzeum Polskie w Ameryce (MPA) jest aktywnym etnicznym centrum kulturalnym i przechowuje zgromadzone zbiory dla przyszłych pokoleń. Ludzie związani z Muzeum na co dzień dokonują wszelkich starań, aby odnowić i zmodernizować MPA oraz zabezpieczyć bezcenną kolekcję muzealną. W tym roku bardziej niż kiedykolwiek jako instytucja nie przynosząca dochodu liczymy na Państwa pomoc i wsparcie w zachowaniu i promocji dziedzictwa zarówno kultury polskiej, jak i polsko-amerykańskiej.
Muzeum Polskie w Ameryce (MPA), 984 N. Milwaukee Ave., Chicago, IL. 60642 zaprasza swoich Przyjaciół i Sympatyków w piątek, 7 czerwca 2013 roku na 33. Bal Letni, który odbędzie się w Rosewood Restaurant & Banquets, 9421 W. Higgins Rd., Rosemont, IL 60018. Bal (black tie) rozpoczną koktajle o godzinie 19., kolacja zostanie podana o godzinie 20. Do tańca zagra renomowana Anthony Kawałkowski Orchestra. Bilety w cenie 175 dolarów od osoby. Część opłaty za bilet oraz wszelkie dotacje na rzecz Muzeum Polskiego w Ameryce można odliczać od podatku.
Nagrodę Ducha Polskości (Polish Spirit Award) w tym roku otrzyma Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce, za swoje osiągnięcia w pielęgnowaniu języka polskiego, geografii i historii Polski oraz tradycji i kultury polskiej na ziemi amerykańskiej.
Celem dorocznego Balu Letniego, głównej imprezy dochodowej organizowanej przez Muzeum Polskie w Ameryce, jest spotkanie z przyjaciółmi MPA oraz zbieranie funduszy na działalność Muzeum. MPA powołane do życia w 1935 roku, pozostaje jedyną tego typu placówką w USA, zachowującą i promującą kulturę polską oraz polsko-amerykańską poprzez różnorodne projekty: wystawy, programy edukacyjne i wieczory autorskie. Muzeum Polskie w Ameryce jest centrum kultury polskiej z bogatą kolekcją sztuki, unikatowymi zbiorami bibliotecznymi oraz bezcennym archiwum. Niedawno odrestaurowano Pokój Paderewskiego oraz otwarto Galerię Sztuki im. Stephena i Elizabeth Ann Kusmierczak. Dzięki obecnemu procesowi renowacji we współpracy ze Zjednoczeniem Polskim Rzymsko-Katolickim w Ameryce przygotowujemy nowe wejście do MPA od ulicy Augusta, przenosimy w to miejsce muzealny sklep oraz przeprowadzamy remont wnętrz. Powstanie nowe biuro oraz mały pokój konferencyjny. Jest to duży projekt, ale jesteśmy przekonani, że będą Państwo zadowoleni z tych zmian.
Jako Polonia amerykańska jesteśmy wspólnie zobowiązani wobec przyszłych pokoleń do utrzymania Muzeum jako ważnej placówki naukowej i centrum kulturalnego Polonii w Ameryce. Prosimy Państwa o pomoc i wsparcie w naszych działaniach.
Jednocześnie dziękujemy serdecznie za dotychczasową nieustanną i szczodrą pomoc Państwa. Mamy nadzieję, że zechcą Państwo uczestniczyć w Balu Letnim! Rezerwacje do 31 maja, prosimy dzwonić pod numer 1-773-782-2601. Prosimy wystawiać czeki na The Polish Museum of America. Jeśli Państwo nie możecie uczestniczyć w Balu Letnim, prosimy o wsparcie nas poprzez wykupienie biletów na loterię, które są dostępne w MPA lub Bibliotece MPA. Wygrane: 2,500 $ – 1. nagroda, 1,000 $ – 2. nagroda, 750 $ – 3. nagroda, 500 $ – 4. nagroda. Zwycięzca nie musi być obecny na balu. (Koszt biletu na loterię: 10 $, 3 za 25 $, natomiast 8 za 50 $ – informacje pod numerem telefonu 1-773-384-3352 wew. 101).
Członkami tegorocznego komitetu balowego są: przewodnicząca komitetu Betty Uzarowicz, wiceprzewodnicząca Maria Ciesla, Lidia Kowalewicz i Małgorzata Kot (odpowiedzialne za skład zaproszeń), Mary Jane Robles (odpowiedzialna za rezerwacje), Geraldine Balut Coleman (redakcja anglojęzycznej publikacji balowej), Lidia Kowalewicz (opracowanie graficzne balu oraz skład), Robert Kowalski (druk), Betty Uzarowicz (wystrój sali), Małgorzata Kot (współpraca z mediami), Anna Sokołowska, Jan Loryś oraz Joseph A. Drobot Jr. W pracach pomogli ponadto: Michelle Kurzydłowski, Kenneth P. Gill, Jon T. Osada, Alice Robaczewski, Halina Misterka, Julita Siegel, Krystyna Grell, Teresa Wierzbicka oraz Leonard Kurdek.
Serdecznie dziękujemy za wszelką pomoc okazaną nam w czasie przygotowań. Dziękujemy ofiarodawcom i wolontariuszom.
Informacja balowa na Facebooku: www.facebook.com/events/194063327409627/
Dodatkowe zdjęcia z poprzednich balów znajdują się na naszej muzealnej stronie internetowej pod adresem: http://www.polishmuseumofamerica.org/v4/PolishVersion/MPAStronaGlowna.htm oraz na stronie komunikatora Facebook – Polish Museum of America www.facebook.com/pages/Polish-Museum-of-America/96920757924
Szanowni Państwo, spośród Polonii zaledwie 1370 osób to członkowie MPA. Muzeum nie jest utrzymywane przez rząd polski, rząd federalny USA ani przez miasto Chicago. Istnienie oraz dalszy rozwój placówki muzealnej jest naszym wspólnym dziełem, odpowiedzialnością i obowiązkiem. Zapraszamy Państwa do uczestnictwa w programie członkowskim! www.polishmuseumofamerica.org
W imieniu zespołu MPA, opracowała:
Małgorzata Kot