REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedList do Pana Ambasadora

List do Pana Ambasadora

-

Quilmes (Bs. As.), 30 stycznia 2005 r.

Ambasador Rzeczpospolitej Polskiej w Argentynie Szanowny Pan Sławomir Ratajski

Szanowny Panie Ambasadorze

W niedzielnym wydaniu dziennika „Clarin” (z 30 stycznia 2005 r.), na stronie 34 ukazał się tekst zatytułowany „Auschwitz, el nombre de las tinieblas” („Auschwitz, imię ciemności”). Autorem jest Daniel Goldhagan zaprezentowany przez redakcję dziennika jako historyk z Uniwersytetu Harvarda.

W tekście tym czytamy zdania, które znajdują się w jawnej sprzeczności z prawdą historyczną i tworzą wrażenie w argentyńskim czytelniku jakoby Polacy byli współodpowiedzialni za zbrodnie dokonane przez hitlerowskie Niemcy. Pragnę podać kilka przykładów, które budzą szczególne oburzenie. W drugim akapicie artykułu znajdujemy następujące dwa zdania: „Naziści wraz z wielką liczbą przeciętnych Niemców i między innymi z pomocą polskich i francuskich kolaborantów prześladowali, gnębili i złupili żydów europejskich, a 6 milionów z nich zamordowali, z których to około 1 milion został zagazowany albo spalony w Auschwitz. Jeden po drugim, usprawiedliwieńcze mity (mitos exculpatorios) że jakoby przeciętni Niemcy i Szwajcarzy, Kościół katolicki i kościoły protestanckie w Niemczech, podobnie jak społeczności państw okupowanych, byli zmuszani i zterroryzowani przez nazistów aby uczestniczyć w prześladowaniach okazały się fałszywe”.

Czwarty akapit poświęcony jest problemowi rozliczenia się z przeszłością i formom zadośćuczynienia za dokonane zło. Znajdujemy tam takie zdanie: „Generalnie, państwo niemieckie jak i sami Niemcy uczynili, jeśli nie doskonałą to jednak dobrą robotę. Inne państwa i ich społeczności Francja, kraje Beneluks, Dania, Polska i Szwajcaria ciągle się zmagają ze swoją przeszłością i ze swoim obowiązkiem zadośćuczynienia (reparacin)”.

Szanowny Panie Ambasadorze, pomimo, że autor zaznacza jasno, ze Obóz Koncentracyjny Auschwitz był założony przez Hitlera i Niemców to jednak zdania przeze mnie zacytowane jak i całe przesłanie tekstu jest dla nas Polaków z każdego punktu widzenia moralnego i historycznego nie do przyjęcia. Jest to jawne fałszerstwo historii. Jest to kłamstwo, które tworzy w Argentynie zły obraz Polski i Polaków.

Nie wspomnę już o oburzających (bo kłamliwych!) sugestiach jakoby Kościół katolicki był współwinny tragedii żydów w czasie II wojny światowej. Oto jeden przykład: Czwarty akapit tekstu zawiera zdanie: „Kościół katolicki i jego duchowni choć nie byli odpowiedzialni za Holocaust to jednak uczestniczyli w wielu przejawach prześladowań.”

Panie Ambasadorze! W związku z powyższym, jako Polak i ksiądz pracujący na ziemi argentyńskiej apeluję do Pana o jasną i zdecydowaną reakcję. Pan, jako przedstawiciel rządu Rzeczpospolitej Polskiej ma bowiem obowiązek nie tylko z urzędu, ale i z faktu bycia Polakiem reprezentowania naszego kraju jak i bronienia dobrego imienia Polski. Jest to konieczne zwłaszcza, wtedy, kiedy jest Ona szkalowana w tak ohydny sposób. Jak się już Pan mógł zorientować, nie jest to odosobniony przypadek szkalowania Polski i dobrego imienia Polaków w ostatnich latach.

Proszę również o poinformowanie mnie o formie w jakiej Ambasada Polska zareagowała na pojawienie się tego tekstu, który ukazał się w jednym z najbardziej poczytnych i opiniotwórczych dzienników wychodzących w Argentynie. Myślę także, że również i opinia publiczna w Polsce będzie zainteresowana działaniami Polskiej Ambasady w tej sprawie.

Z wyrazami szacunku
O. Dariusz Pabis C.Ss.R
Av. Calchaqui 1371
1879 Quilmes (Bs.As.)
Tel.: 011 42500992

Do wiadomości:
Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych
KP Liga Polskich Rodzin
KP Prawo i Sprawiedliwość
KP Ruch Odbudowy Polski
KP Ruch KatolickoNarodowy
Prezes Organizacji i Stowarzyszeń Polskich w Ameryce Południowej pan Jan Kobylański
Polska Misja Katolicka w Argentynie
Prowincjał Warszawskiej Prowincji Redemptorystow o. dr Zdzisław Klafka
wicprowincjał Polskiej wiceprowincji Redemptorystów w Argentynie o. Józef Slaby
Redakcja „Radia Maryja”, Polska
Redakcja „Naszego Dziennika”, Polska
Redakcja „Głosu Polskiego”, Buenos Aires
Redakcja „Dziennika Związkowego”, Chicago
Redakcja „Rodziny Radia Maryja”, Szczecinek

REKLAMA

2094040502 views

REKLAMA

REKLAMA

2094040786 views

REKLAMA

2095837235 views

REKLAMA

2094041036 views

REKLAMA

2094041174 views

REKLAMA

2094041315 views