REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedKomisja senacka: tortury CIA nie działały

Komisja senacka: tortury CIA nie działały

-

Niewiele dowodów wskazuje na to, że okrutne „rozszerzone techniki przesłuchań” stosowane przez CIA na więźniach doprowadziły do przełomów w walce z terroryzmem – wynika z prowadzonego blisko trzy lata dochodzenia senackiej komisji ds. wywiadu.

fot.Jim-Kuhn/ Transparent wyrażający protest przeciwko torturom stosowanych na więźniach w Guantanamo na Kubie

Śledczy komisji badający dokumenty administracji byłego prezydenta George’a Busha nie podtrzymują opinii jego zwolenników, którzy twierdzą, że tortury doprowadziły do udaremnienia poważnych spisków i zatrzymania przywódców Al Kaidy.

REKLAMA

Jeden ze śledczych – chcący zachować anonimowość, gdyż raport nie został jeszcze sfinalizowany – powiedział, że nie znajduje „żadnego dowodu” potwierdzającego „kluczową rolę” tortur w ciągnących się latami operacjach, dzięki którym ujęto i zabito Osamę bin Ladena.

Czytaj też: Amerykanie zwalniają potajemnie więźniów w Afganistanie

Administracja Obamy unikała prześwietlania kontrowersyjnych decyzji Busha, ale aktywność działaczy praw człowieka nie daje zapomnieć o sprawie, tym bardziej, że niedawno ukazała się nowa książka byłego pracownika CIA, Jose Rodrigueza, „Hard Measures”, w której autor broni tortur (enhanced interrogation techniques), w tym podtapiania.

– Sprawiliśmy, że terroryści Al Kaidy z krwią Amerykanów na rękach przez chwilę poczuli się niekomfortowo – mówił Rodriguez w wywiadzie dla CBS News.

Demokratyczna komisja senacka miała do dyspozycji miliony stron dokumentów, w tym drastyczne opisy stosowania kontrowersyjnych technik i ma ustalić na ile okazały się one skuteczne.

Sama agencja CIA nigdy nie zajęła się sprawą efektywności swoich okrutnych metod przesłuchań. Symulowanie tonięcia zastosowano wobec trzech głównych podejrzanych. Innymi technikami było na przykład pozbawianie snu, zmuszanie do przebywania długi czas w niewygodnej pozycji czy uderzanie więźniami w ruchome ściany.

CIA zaczęło wycofywać się z tych tortur w 2004.  Obama zakazał ich zaraz po objęciu funkcji szefa państwa.

Były i obecny rząd USA podaje, że głównym źródłem informacji o istnieniu „kuriera” Al Kaidy, który doprowadził wywiad do bin Ladena, był Khalid Sheikh Mohammed. Poddano go podtapianiu 183 razy. Tyle, że informacje o kurierze wyjawił jakiś czas po zastosowaniu tortur i nie można jednoznacznie potwierdzić skuteczności metody przesłuchań.

as

Zobacz też: Uczono „wojny totalnej z islamem”. Kurs zawieszony

 

REKLAMA

2097924644 views

REKLAMA

REKLAMA

2097924877 views

REKLAMA

2099721269 views

REKLAMA

2097925020 views

REKLAMA

2097925121 views

REKLAMA

2097925231 views