REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Uncategorized Kolejne nominacje do administracji Bidena

Kolejne nominacje do administracji Bidena

-

Prezydent elekt Joe Biden ogłosił w ostatnim tygodniu nowe nominacje do swojej przyszłej administracji. Zapowiedział także, że stworzy stanowisko członka rady bezpieczeństwa ds. zdrowia. 

William Burns wybrany na stanowisko szefa CIA

REKLAMA

2147483647 clicks

Prezydent elekt Joe Biden wybrał doświadczonego dyplomatę, byłego ambasadora USA w Rosji Williama Burnsa na stanowisko szefa Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA). 64-letni Burns był też ambasadorem USA w Jordanii i negocjatorem międzynarodowego porozumienia nuklearnego z Iranem. Ma za sobą 33 lata w Departamencie Stanu, w którym pracował zarówno dla republikańskich, jak i demokratycznych prezydentów.

W 2014 roku Burns przeszedł na emeryturę, ale objął stanowisko szefa think tanku Carnegie Endowment of International Peace, specjalizującego się w polityce międzynarodowej.

„Bill Burns jest przykładem znakomitego dyplomaty z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem na scenie światowej dotyczącym gwarantowania bezpieczeństwa naszemu krajowi (…) Podziela moje głębokie przekonanie, że wywiad musi być apolityczny i że oddani służbie profesjonaliści (wywiadu) służący naszemu narodowi zasługują na wdzięczność i szacunek” – napisał Biden w oświadczeniu.

„Burns wniesie wiedzę, celny osąd i szerokie perspektywy, które są potrzebne, aby zapobiegać zagrożeniom i stawiać im czoło, zanim znajdą się blisko naszych granic. Amerykanie będą spali spokojnie, gdy zostanie naszym następnym dyrektorem CIA” – oznajmił prezydent elekt.

Burns otrzymał trzy Prezydenckie Nagrody za Wybitną Służbę Publiczną i najwyższe odznaczenia przyznawane cywilom przez Pentagon i służby wywiadowcze USA. Ma doktorat Uniwersytetu Oksfordzkiego w dziedzinie stosunków międzynarodowych.

W piątek zespół Bidena ds. przejęcia władzy poinformował, że prezydent elekt stworzy stanowisko członka Rady Bezpieczeństwa Narodowego ds. zdrowia, który będzie monitorował zagrożenia zdrowotne na świecie, a funkcję tę obejmie była urzędniczka Rady, Elizabeth Cameron. (PAP)

Kurt Campbell doradcą ds. regionu Azji i Pacyfiku

Prezydent elekt Joe Biden powołał doświadczonego eksperta ds. polityki międzynarodowej, Kurta Campbella, na nowe stanowisko doradcy Białego Domu ds. regionu Azji i Pacyfiku – poinformowała w środę rzeczniczka zespołu Bidena ds. przejęcia władzy.

„Potwierdzam, że Kurt (Campbell) będzie koordynatorem ds. regionu Azji-Pacyfiku w radzie bezpieczeństwa narodowego Białego Domu” – oznajmiła rzeczniczka.

Wcześniej w środę o planach powołania doświadczonego dyplomaty na stanowisko w Białym Domu poinformował brytyjski dziennik „Financial Times”, który wyjaśnił, że utworzenie tej funkcji ma ułatwić nowej amerykańskiej administracji zmierzenie się z wyzwaniami związanymi ze wzrostem potęgi Chin.

Campbell odpowiadał za sprawy azjatyckie w Departamencie Stanu za administracji Baracka Obamy. Uważany jest za jednego z najważniejszych architektów polityki zagranicznej zwanej „pivot to Asia” (przesunięcie w stronę Azji), kładącej największy nacisk na stosunki z krajami tego regionu. Jest jednym z założycieli think tanku Center for a New American Security (Centrum na rzecz Nowego Amerykańskiego Bezpieczeństwa).

Swoje stanowisko dotyczące polityki USA wobec Azji Campbell przedstawił między innymi w wydanej w 2016 roku książce „The Pivot”, w której argumentował, że wobec rosnącej siły Chin konieczne jest zacieśnienie sojuszy z Japonią i Koreą Południową oraz zbliżenie z Indiami i Indonezją.

Utworzenie nowego stanowiska w radzie bezpieczeństwa wynika z potrzeby lepszej integracji polityki względem Chin w różnych agencjach rządowych pod kierunkiem eksperta – powiedział jeden z rozmówców „FT”, który wyjaśnił, że Biden uznał, iż sprawy związane z Chinami dotyczą każdej agencji rządowej, a nie tylko resortów spraw zagranicznych, obrony i gospodarki.

Przyszły prezydent będzie musiał zdecydować, czy utrzyma wszystkie stanowcze środki wprowadzone przeciwko Chinom przez administrację ustępującego prezydenta Donalda Trumpa, w tym karne cła na chiński eksport i sankcje nałożone na chińskie firmy i urzędników.

Według „FT” Campbell jest blisko związany z przyszłym sekretarzem stanu Antonym Blinkenem oraz doradcą Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego Jake’iem Sullivanem. Jego żoną jest ekonomistka Lael Brainard, zasiadająca w Radzie Gubernatorów Rezerwy Federalnej, którą typowano na nową minister finansów, ale ostatecznie nie została wybrana.

Campbell ma również bliskie kontakty z politykami japońskimi i określany jest jako jeden z najbardziej „jastrzębich” Demokratów. W artykule opublikowanym dwa lata temu na łamach magazynu „Foreign Policy” wzywał do przemyślenia podejścia do Pekinu i oceniał, że „Waszyngton po raz kolejny zbyt mocno uwierzył w swoją zdolność do kształtowania trajektorii Chin”.

Biden stworzy stanowisko członka rady bezpieczeństwa ds. zdrowia

Zespół prezydenta elekta ds. przejęcia władzy ogłosił, że Joe Biden stworzy stanowisko członka rady bezpieczeństwa narodowego ds. zdrowia, który będzie monitorował zagrożenia zdrowotne na świecie. Funkcję tę obejmie była urzędniczka tej rady Elizabeth Cameron.

Stanowisko członka rządu odpowiedzialnego za ryzyka globalne związane ze zdrowiem zlikwidował odchodzący prezydent Donald Trump przed wybuchem epidemii koronawirusa – przypomina Reuters.

Cameron zostanie dyrektorem ds. globalnego bezpieczeństwa zdrowotnego i ochrony przed zagrożeniami biologicznymi.

Biden, który ocenił niedawno, że Amerykę czekają jeszcze „najciemniejsze dni” w walce z pandemią Covid-19 jest zwolennikiem wsparcia gospodarki i Amerykanów kolejnym pakietem pomocowym, który złagodzi skutki kryzysu związanego z koronawirusem.

W grudniu prezydent elekt obiecał zapewnić 100 milionów dawek szczepionek przeciwko koronawirusowi w pierwsze 100 dni swojej prezydentury. Biden obejmie urząd 20 stycznia.

Była ambasador przy ONZ zostanie szefową agencji pomocy zagranicznej

Nową szefową agencji pomocy zagranicznej USAID zostanie była ambasador USA przy ONZ, Samantha Power. Wejdzie ona również w skład Rady Bezpieczeństwa Narodowego – przekazał w oświadczeniu prasowym zespół Bidena.

Jako szefowa Amerykańskiej Agencji ds. Rozwoju Międzynarodowego Power będzie odpowiedzialna za międzynarodową współpracę ws. pandemii Covid-19, podnoszenia poziomu życia najbardziej narażonych grup oraz „promowania amerykańskich ideałów i interesów na całym globie”.

„Samantha Power to znany na całym świecie głos sumienia i moralnej jasności, wzywający międzynarodową społeczność do zaangażowania się na rzecz godności wszystkich ludzi” – podkreślił Biden cytowany w oświadczeniu.

Power była w latach 2013-2017 stałą przedstawicielką USA przy ONZ, gdzie zasłynęła z ostrych konfrontacji na forum Rady Bezpieczeństwa z przedstawicielem Rosji m.in. ws. wojny w Syrii. Wcześniej była członkinią Rady Bezpieczeństwa Narodowego podczas pierwszej kadencji prezydenta Baracka Obamy, a karierę zaczynała jako korespondentka wojenna prowadząca relacje m.in. z konfliktów w Bośni i Hercegowinie, Rwandzie i Kosowie.

USAID to główna amerykańska agencja rządowa zajmująca się pomocą humanitarną i rozwojową poza granicami kraju. Podczas kadencji Donalda Trumpa, który krytykował pomoc zagraniczną USA, budżet agencji był wielokrotnie obcinany. ( tos, PAP)

REKLAMA

2131915462 views

REKLAMA

REKLAMA

2131915477 views

REKLAMA

REKLAMA

2133711797 views

REKLAMA

2131915487 views

REKLAMA

2131915490 views

REKLAMA

2131915494 views