REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedKarolina Północna rozlicza się z polityki eugenicznej

Karolina Północna rozlicza się z polityki eugenicznej

-

Na 33 stany, w których prowadzono programy przymusowej sterylizacji, przynajmniej siedem wystosowało formalne przeprosiny do ofiar, w tym Karolina Północna – w 2001 roku. Jednak tylko ten stan jako jedyny zadecydował o przyznaniu odszkodowań indywidualnym ofiarom zainspirowanej eugeniką teorii „poprawiania społeczeństwa” .

Specjalnie powołana przez gubernatora Karoliny Północnej grupa Eugenics Compensation Task Force rozpoczęła przesłuchania ofiar przymusowej sterylizacji. Do końca lipca ma zdecydować o wysokości odszkodowań – mówi się o 20 tysiącach dolarów.

REKLAMA

Programy prowadzone przez „higienistów rasy” mające na celu zapobieganiu rozmnażania osób o niepożądanych cechach prowadzono w Karolinie Północnej do roku 1974.  Do dziś żyje w tym stanie blisko 3 tysiące ofiar zabiegów.

Sam proceder zyskał popularność w USA i innych krajach na początku XX w., jednak zaraz po II wojnie światowej większość państw wycofała się z programów sterylizacji, gdy zauważono w jaki sposób wykorzystują teorie eugeniki hitlerowskie Niemcy.

Inaczej było w Karolinie Północnej, gdzie programy zaczęło rozszerzać – głównie w latach 50. i 60, kiedy przeprowadzano ich ok. 300 rocznie. Ok. 70 proc. z 7,600 sterylizacji jakie w tym stanie wykonane wystąpiło właśnie po wojnie.

Blisko 85 proc. ofiar stanowiły kobiety, w tym zaledwie 10-letnie dziewczynki. Jedną z nich była Elaine Riddick, którą wysterylizowano w wieku 14 lat – po tym, jak została zgwałcona i urodziła jedynego syna. Zgodę wyraziła jej babka. (Zdarzały się przypadki, że rodzice, by chronić córki, których wyniki testów na inteligencje były o połowę niższe niż średnia, sami zgłaszali je do programów sterylizacji).

To właśnie ze wszystkich stanów, Karolina Północna prowadziła najostrzejszą politykę eugeniczną. Lekarz czy pracownik społeczny mógł skierować na sterylizację każdego. Nawet osoba chora na epilepsję była uważana za niezdolną do sprostania roli rodzica. W innych stanach ograniczano się do poddawania zabiegom sterylizacji mieszkańców domów opieki lub penitencjariuszy.

Niejednokrotnie próbowano racjonalizować proceder i przedstawiać go jako ratowanie przed krzywdą dzieci chorych umysłowo rodziców czy dążenie do ogólnej poprawy zdrowia lub intelektualnych umiejętności społeczeństwa. Według Paula Lombardo, profesora ze stanowego Uniwersytetu w Georgii, trzymano się bardzo prostej zasady: – Każdy kto narażał państwo na koszty społeczne nie mógł mieć dzieci.

Badacze szacują, że w USA w XX w. przymusowej sterylizacji poddano ok. 60 tysięcy osób w ramach prowadzonych programów rządowych. Jednak wliczając zabiegi, które przeprowadzano na szczeblu lokalnym liczba ta mogła sięgnąć nawet 100 tysięcy.

Zobacz fragmenty przesłuchań z udziałem ofiar programów przymusowych sterylizacji…

as

REKLAMA

2109433397 views

REKLAMA

2109433629 views

REKLAMA

REKLAMA

2111230020 views

REKLAMA

2109433770 views

REKLAMA

2109433869 views

REKLAMA

2109433977 views