REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Fundacja Kościuszkowska: Kościuszko czynnie pomagał Afroamerykanom

Fundacja Kościuszkowska: Kościuszko czynnie pomagał Afroamerykanom

-

Fundacja Kościuszkowska zaznaczyła w oświadczeniu wydanym w związku ze zbezczeszczeniem pomnika Tadeusza Kościuszki w Waszyngtonie, że demonstranci skierowali swą frustrację ku postaci, która czynnie przeciwstawiła się utrzymywaniu Afroamerykanów w niewoli.

W trakcie odbywających się w nocy z niedzieli na poniedziałek gwałtownych ulicznych protestów z powodu zabicia przez policję w Minneapolis Afroamerykanina George’a Floyda, na cokole stojącego w pobliżu Białego Domu pomnika wymalowano antyprezydenckie i antyrasistowskie napisy.

REKLAMA

Fundacja wyraziła smutek z powodu zbezczeszczenia pomnika, deklarując jednocześnie zrozumienie dla “bólu wspólnoty afroamerykańskiej wywołanego zabijaniem przez policję nieuzbrojonych czarnoskórych ludzi”.

“Kościuszko był jednak złym celem dla tej frustracji. Kościuszko przeznaczył swą generalską gażę z wojny o niepodległość USA na emancypację i kształcenie niewolników z Afryki”, by mogli żyć jako wolni obywatele Stanów Zjednoczonych – przypomina umieszczone na internetowej stronie Fundacji oświadczenie. Dodaje, że za obronę praw rdzennych Amerykanów otrzymał od nich honorową fajkę pokoju, a “gdy Żydzi zobaczyli, że Kościuszko broni ich praw, Berek Joselewicz rozpoczął tworzenie żydowskiej kawalerii dla przyłączenia się do polskiego bohatera i nazwał go ‘wysłańcem Bożym’”.

“Kościuszko był człowiekiem, który wyprzedził swe czasy. To dlatego Fundacja Kościuszkowska wesprze finansowo wyczyszczenie pomnika w Parku Lafayette’a. Wzywamy wszystkich Amerykanów, by dowiedzieli się więcej o wizji tolerancji, jaka przyświecała Kościuszce. Kościuszko stanowi wiodący przykład, który powinniśmy wszyscy starać się naśladować” – podkreśla oświadczenie przesłane “Dziennikowi Związkowemu”

Pomnik Kościuszki powstał z inicjatywy Związku Narodowego Polskiego w 1910 r. – przypomina w poście opublikowanym na Facebook Polish National Alliance (Związek Narodowy Polski).

W poniedziałek pomalowany pomnik Kościuszki był jednym z najchętniej fotografowanych miejsc przed Białym Domem. Przechodnie zapewniają, że niszczący go nie wiedzieli, że jest to polski i amerykański bohater narodowy, który w swoim testamencie część majątku przekazał na wykupienie czarnoskórych niewolników. Na informację o tym wyrażają szacunek dla generała. “Jestem przekonana, że gdyby żył, to demonstrowałby teraz z nami” – powiedziała PAP w poniedziałek jedna z protestujących.

Podobnie jak na pomniku Tadeusza Kościuszki również cokół pomnika Kazimierza Pułaskiego został pokryty napisami w trakcie gwałtownych nocnych protestów w Waszyngtonie. Nad ranem w poniedziałek napisy były już w większości zamalowane.

Podczas nocy protestów w Waszyngtonie antyprezydenckimi i antyrasistowskimi napisami zamazano wiele pomników, w tym m.in. II Wojny Światowej na Narodowych Błoniach. (PAP, tos)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks