REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedFiladelfia. Pięciu księży ukaranych za pedofilę

Filadelfia. Pięciu księży ukaranych za pedofilę

-

Pięciu księży z Filadelfii zostało pozbawionych prawa do wykonywania posługi kapłańskiej w wyniku dochodzenia w sprawie molestowania dzieci na terenie archidiecezji. Wewnętrzne śledztwo wszczęte przez arcybiskupa Filadelfii objęło w sumie 21 duchownych.

fot. Archidiecezja filadelfijska/ Arcybisku Charles Chaput

Arcybiskup Charles Chaput poinformował w piątek, że pięciu księży zostało pozbawionych prawa do wykonywania posługi kapłańskiej w związku z potwierdzeniem wobec nich zarzutów o dokonywanie gwałtów na dzieciach. Księża, których nazwisk nie ujawniono, mogą odwoływać się od tej decyzji do władz kościelnych w Watykanie. Decyzja arcybiskupa oznacza, że duchowni nie mogą odprawiać mszy świętej ani udzielać sakramentów.

REKLAMA

Trzech innych duchownych zostało uwolnionych od zarzutów molestowania dzieci.

Arcybiskup Charles Chaput informując o usunięciu księży zwrócił się ze słowami skruchy i prośbą o przebaczenie do ofiar księży-pedofilów. „Chciałem po raz kolejny wyrazić wielki smutek i najszczerzej przeprosić w imieniu archidiecezji wszystkie ofiary molestowane przez księży” mówił arcybiskup podczas piątkowej konferencji prasowej.

Dochodzenie wszczęte przez archidiecezję objęło w sumie 21 księży, którzy zostali zawieszeni w wykonywaniu posługi w styczniu 2011 roku, w związku z informacjami, że na terenie archidiecezji filadelfijskiej dochodziło od lat do przypadków molestowania nieletnich oraz tuszowania ich przez księży i kościelną administrację.

Zobacz: Filadelfia: 21 księży zawieszonych za pedofilię

Do aktów pedofilii miało dochodzić na przestrzeni lat 1996-2000 w parafii St. Jerome w Filadelfii. 68-letni ksiądz Edward Avery oraz 64-ksiądz Charles Engelhardt mieli dopuścić się gwałtu na dziesięciolatku. Ten sam ministrant padł ofiarą molestowania ze strony nauczyciela Bernarda Shero. Inny kapłan tej samej archidiecezji, James Brennan wykorzystał seksualnie 14-letniego chłopca.

Od kilku tygodni trwa proces prałata Williama Lynna, sekretarza ds. duchowieństwa. W latach 1992- 2004 odpowiedzialny był on za dochodzenia dotyczące nadużyć seksualnych księży wobec nieletnich. Kapłanowi postawiono zarzut narażania na niebezpieczeństwo zdrowia i życia dzieci. William Lynn, mimo wiedzy na temat wykroczeń swoich podwładnych pozwalał im na kontynuowanie posługi oraz kontakt z nieletnimi. Prałatowi grozi 28 lat więzienia.

Kroki podjęte przez archidiecezję filadelfijską są jednymi z najbardziej stanowczych w związku ze skandalami pedofilskimi w amerykańskim kościele. Dochodzenie w sprawie przypadków molestowania dzieci przez duchownym powinno zakończyć się w ciągu kilku tygodni.

mp

 

18 KOMENTARZE

 1. Całe zło tkwi w celibacie.
  Już w czasach przedchrześcijańskich buddyzm żądał od swych kapłanów i mnichów życia w celibacie. Jeszcze wcześniej wymagano bezżenności od kapłanów babilońskich, którzy otrzymali wyższe święcenia. Kosciół katolicki tylko przejął tą praktykę i jak widać skutki są opłakane a cierpią na tym niewinne dzieci i to ludzi zniechęca do koscioła i jego dogmatów.

  • moze zacytuje caly tekst krory prymitywnie rzniesz nie piszac ze to „kradzione”
   „CELIBAT
   Papież Paweł VI potwierdził w swej encyklice Sacerdotalis Caelibatus (Celibat kapłański, 1967) wymóg przestrzegania celibatu przez duchownych, ale jednocześnie przyznał, że „Nowy Testament, w którym zachowane są nauki Chrystusa i Apostołów, (…) nie żąda otwarcie stanu bezżenności od tych, którzy spełniają święte posługi (…) Nie stawiał takiego warunku sam Jezus, gdy wybierał Dwunastu, ani Apostołowie nie stawiali go tym, którzy przewodzili w pierwszych gminach chrześcijańskich” (The Papal Encyclicals 1958-1981, Falls Church, Wirginia 1981, s. 204).
   1 Kor. 9:5 (NAB): „Czyż nie mamy prawa ożenić się z kobietą wierzącą, jak pozostali apostołowie i bracia Pana, i Kefas?” („Kefas” to aramejskie imię dane Piotrowi; zob. Jana 1:42. Zob. też Marka 1:29-31, gdzie jest wzmianka o teściowej Szymona, czyli Piotra).Apostol Piotr i inni apostolowie byli wiec zonaci!
   1 Tym. 3:2 (Romaniuk): „Biskup powinien być (…) mężem tylko jednej żony [„tylko jeden raz żonaty”, NAB]”.
   Już w czasach przedchrześcijańskich buddyzm żądał od swych kapłanów i mnichów życia w celibacie (Henry C. Lea, History of Sacerdotal Celibacy in the Christian Church, Londyn 1932, wyd. IV popr., s. 6). Jeszcze wcześniej — jak czytamy w książce Alexandra Hislopa The Two Babylons (Dwa Babilony, Nowy Jork 1943, s. 219) — wymagano bezżenności od kapłanów babilońskich, którzy otrzymali wyższe święcenia.
   1 Tym. 4:1-3 (BT): „Duch zaś otwarcie mówi, że w czasach ostatnich niektórzy odpadną od wiary, skłaniając się ku duchom zwodniczym i ku naukom demonów. (…) Zabraniają oni wchodzić w związki małżeńskie”.
   Przejawem ODSTEPSTWA mialo byc zabranianie zawierania zwiazköw malzenskich!
   Najlepszym sposobem zalegalizowania zwiazku malzenskiego jest zarejestrowanie go w urzedzie.Wtedy jest to pelnoprawny zwiazek.Natomiast ksiadz jak mozna przeczytac trzyma sie kanonu kosciola katolickiego .Ale niestety ten kanon niewiele ma wspölnego z naukami Jezusa!”

   byl kiedys tutaj pewien jehowy spad – nazywal sie „stary”. on byl rownie „Ynteligentny ” jak i ty – mistrz ctr c ctrl v
   🙂 z e n a d a 🙂

  • jeszcze raz zatem:
   chciales cos udowodnic? 🙂 narobiles jeszcze wieksza qpe 🙁 @maniek nigdy bym cie nie posadzal o cytowanie Bibli

  • no to sam widzisz w jakim bagnie jestes Parafianinie, wyraznie jest napisane w Biblii, ktora cytujesz , ze celibat pochodzi od „duchow zwodniczych i nauli demonow” i taki jest caly kosciol Katolicki, jego nauki sa na bakier z Biblia.Nie rozumiem was, ktorzy narzekacie na ten kosciol, a dalej w nim tkwicie.Zostaliscie zwoedzeni tak jak na innym miejscu Pismo glosi:”a ow niegodziwiec przyjdzie za sprawa szatana z wszelka moca, wsrod znakow i rzekomych cudow.I wsrod wszelkich podstepnych oszustw wobec tych, ktorzy maja zginac, poniewaz nie przyjeli milosci prawdy, ktora mogla ich zbawic.I dlatego zsyla Bog na nich ostry obled, tak iz wierza klamstwu.2 Tes 2,9-11

 2. I tacy właśnie ludzie siedzą w konfesjonale i decydują czy dać rozgrzeszenie czy niedac-od nich zależy czy pozwolą mi przyjąć komunie,a powiesz,ze uprawiasz seks bez ślubu kościelnego-każdy prawie nieda rozgrzeszenia a oni co robią???

 3. kazdy ma inne upierzenie.. jednemu podaj makowiec, drugiemu lampke wina, trzeci wianuszek dzieci z bajkami do lozeczka…inny spojrzenie ukochanego zwierzatka spojrzenie… rozowa alkowa…Wiele ptakow musi wykonac taniec, a nie gonitwe….

  wielczy uczeni, uwielbiaja biegac za motylami, obmacac pod szkielkiem i zamknac w gablocie okazow by szczycic sie na prywatnej niwie, ze on jeszcze nie stary… (baranowskiego wiersz) nie tylko Krasicki mowil prawdziwie, uczeni tez, lecz my to odbieramy, ze kazdy normalna temperature, we wszystkich stanach emocjonalnych..nawet podpowiedzi, ze czlowiek z marmuru, to lacnosc o kupe gruzu, czlek z zelaza to postac, moze pelna rdzy…

 4. Przestępstwa seksualne w Kościele katolickim – przestępstwa i wykroczenia popełnione przez duchownych i podwładnych Kościoła katolickiego, którzy dopuścili się przemocy i wykorzystania seksualnego chłopców, dziewczynek i kobiet[1]. Dotyczyły one na przestrzeni ponad pół wieku tysięcy księży i dziesiątek tysięcy ich ofiar[2], którym wypłacono odszkodowania warte miliardy USD[3]. Sprawy miały miejsce m.in. w Argentynie[4], Australii[5], Austrii[6], Belgii[7], Brazylii, Chile, Chorwacji[8], Czechach[9], Danii na Filipinach[10][11], we Francji, w Hiszpanii, Holandii[12], Irlandii, Kanadzie[13], Kenii[14], na Malcie[15], w Meksyku[16], Niemczech[17][18][19], Norwegii[12], Nowej Zelandii, Peru, Polsce, Słowenii, Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii, Szwecji[20], Tanzanii[21], Wielkiej Brytanii i we Włoszech[22][23]. O tuszowanie skandali seksualnych obarczono winą hierarchów Kościoła, w tym niektórych biskupów i papieża Benedykta XVI, kiedy był jeszcze kardynałem i prefektem Kongregacji Nauki Wiary[24][25][26][27]. Papieża Jana Pawła II skrytykowano za brak interwencji w sprawach księży-pedofili, o których miał informacje[28][29].

  Choć oskarżenia i wyroki za nadużycia seksualne wśród kapłanów katolickich w wielu krajach zapadały od lat 50 XX wieku, to jednak dopiero od początku lat 90. za sprawą doniesień medialnych stały się głośne i publicznie dyskutowane. Dzięki doniesieniom medialnym szeroki zasięg i liczba przestępstw mogła dotrzeć do wiadomości ogółu społeczeństwa. Niektóre z przypadków molestowania dzieci były ukrywane przez instytucje kościelne, a oskarżonych księży przenoszono do innych parafii[30]. Sprawa wzbudziła kontrowersje ze względu na głoszone przez Kościół katolicki poglądy dotyczące życia seksualnego. W świetle nauczania Kościoła wszelkie molestowanie seksualne dzieci stanowi grzech śmiertelny, jednak kodeks prawa kanonicznego nie przewiduje za ten czyn automatycznej ekskomuniki. W praktyce przestępstwa te często były ukrywane, a winni nie ponosili odpowiedzialności karnej.

  Dokument Crimen sollicitationis obowiązujący od 1962 roku przewidywał automatyczną ekskomunikę dla osób, które publicznie ujawniłyby przestępstwo seksualne duchownego[31]. Obowiązywał on we wszystkich parafiach i był opatrzony nakazem „pieczołowitego przechowywania w tajnym archiwum kurii do użytku wewnętrznego” oraz zakazem publikacji i opatrywania komentarzami. Crimen sollicitationis zgodnie z jednym źródłem zniesiono w 2001 roku[32], a według innego źródła w latach 80 XX wieku[33].

  dla @@manka:
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Przest%C4%99pstwa_seksualne_w_Ko%C5%9Bciele_katolickim

 5. pojecie pojecia.. np. post ..dla jednych, obycie sie bez strawy, dla drugich, jeden posilek do syta i dwa razy przekaski, a inny obezre sie ponad miare i drze sie, ze zoladek marsza glodowkowego czyni….
  Pojecie dziecko.. to pociecha z dostojnego domu.. petak, oberwaniec, ananas to nie dziecko…
  To jak w dowcipie o Icku.. Icku zdrada zony to jak masz seks z inna Zydowka.. Rabi ..to seks nie z zydowka to nie zdrada zony… No nie zdrada, bo hebrajskiego nie umie, to nic sie nie wyda…

  • tylko nie do kazdego docieraja.wez takiego @manka_cos_tam osika swoja bude i sie jeszcze smieje z tego ze to niby tobie zrobil na zlosc a potem do tej budy wlazi i szczeka ze nie prawda. patrz post powyzej

  • To ja tez juz zauwazylem ze nie do kazdego trafiaja madre informacje napewno nie do manka
   On jest pusty mi jako na moj nick przypisuje chyba z pieciu ludzi no wiec poszedl do budy odpoczac bo mu sie mozg przegrzal

REKLAMA

2105487798 views

REKLAMA

2105488030 views

REKLAMA

2107284421 views

REKLAMA

2105488172 views

REKLAMA

2105488272 views

REKLAMA

2105488380 views