REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedDalajlama na Kapitolu mimo chińskiego sprzeciwu

Dalajlama na Kapitolu mimo chińskiego sprzeciwu

-

Przebywający z wizyta w USA duchowy przywódca Tybetańczyków Dalajlama XIV w czwartek spotkała się na Kapitolu z członkami amerykańskiego Kongresu. Ciągle nie wiadomo, czy 76-letni laureat Pokojowej Nagrody Nobla zostanie przyjęty przez prezydenta Obamę.


Chiny twierdzą, że Dalai Lama popiera używanie przemocy w celu utworzenia niepodległego Tybetu. Przywódca duchowy odrzuca oskarżenia i twierdzi, że szuka jedynie prawdziwej autonomii dla regionu. Podkreślił to wyraźnie podczas czwartkowej konferencji prasowej po zakończeniu spotkania z członkami Kongresu.Dalajlama podczas dwutygodniowej podróży do USA  będzie wygłaszał w Waszyngtonie buddyjskie nauki oraz przeprowadzi inicjację Kalaczakry. W podróży towarzyszy mu kilkudziesięciu mnichów.  Tymczasem na kilka dni przed wizytą Dalajlamy w Stanach Zjednoczonych,  minister spraw zagranicznych Chin, Hong Lei przestrzegł amerykańskich urzędników, aby nie spotykali się z Dalajlamą. Minister  dodał, że liczy, iż Waszyngton „w sposób odpowiedni” zajmie się sprawami związanymi z Tybetem.

REKLAMA

Nancy Pelosi, przewodnicząca mniejszości demokratycznej w Izbie Reprezentantów podkreśliła, że  wizyta duchowego przywódca buddyzmu tybetańskiego zgromadziła skonfliktowanych na co dzień Republikanów i Demokratów. Pani Pelosi przypomniała także, że Dalajlama jako chłopiec otryzmał od prezydenta Franklina D. Roosevelta zegarek: ” jest to źródło dumy i dowód na to, że stosunki między naszymi krajami i ich liderami sięgają tak daleko”.

Przewodniczący Izby Reprezentantów, John Boehner zaakcentował „niestrudzone poświęcenie i oddanie Dalajlamy wartościom, które wszyscy kochamy”.

XIV Dalajlama poinformował w tym roku, iż przekazuje władzę świecką wybieralnym politykom: „Tradycja, że Dalajlama kieruje zarówno władzą doczesną, jak i duchową skończyła się.” Obecna podróż do USA ma przede wszystkim wymiar religijny.

RR

REKLAMA

2107798852 views

REKLAMA

REKLAMA

2107799084 views

REKLAMA

2109595475 views

REKLAMA

2107799225 views

REKLAMA

2107799324 views

REKLAMA

2107799432 views