REKLAMA

2118872830 views

REKLAMA

2118872829 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedCzy płacenie dawcom szpiku powinno być legalne?

Czy płacenie dawcom szpiku powinno być legalne?

-

Trzy córki Doreen Flynn mają rzadką chorobę genetyczną. Jedynym ratunkiem jest dla nich przeszczep szpiku kostnego. Matka, by uratować dzieciom życie, gotowa jest płacić dawcom i sąd wydał nawet korzystne orzeczenie w jej sprawie, ale na drodze stanęła administracja Obamy, która złożyła apelację – w USA sprzedaż organów, w tym szpiku, jest nielegalna.

fot. Obecnie szpik kostny można oddać tak samo jak oddaje się krew

REKLAMA

Córki Doreen Flynn z Lewiston, w stanie Maine, cierpią na niedokrwistość Fanconiego, rodzaj wrodzonej anemii.

Matka, by zwiększyć szanse dzieci na znalezienie „genetycznego bliźniaka” interweniowała w sądzie. Wydano orzeczenie zezwalające na finansowe rekompensowanie dawców, których macierzyste komórki krwi pobierane są podczas zabiegu zwanego aferezą. Czyli zamiast zabiegu pobierania tkanki tłuszczowej, dawcy przyjmują lek, który stymuluje produkcje komórek. Następnie „nadwyżka” pobierana jest z krwią – zabieg nie wymaga nawet znieczulenia i przypomina zwykłe oddawanie krwi.

Jednak administracja Obamy złożyła apelację od orzeczenia sądowego, twierdząc że ta metoda pobierania szpiku jest wciąż objęta zakazem sprzedawania ludzkich organów.

Jeff Rowes, adwokat reprezentujący rodzinę, przekonuje, że prawo jest nieaktualne. – Kiedy Kongres uchwalał National Organ Transplant Act w 1984 r. szpik można było pobierać jedynie wbijając igłę w biodro. Dziś komórki pobiera się tak samo jak inne składniki krwi, takie jak osocze czy płytki krwi. Dawcom osocza i płytek krwi się płaci, to dlaczego nie dawcom szpiku, którzy przechodzą te samą procedurę?

A czas ucieka. Lekarze mówią, że 13-letnia Jordan potrzebuje przeszczepu w ciągu najbliższych kilku miesięcy.  Matka ma jeszcze dwie 7-letnie bliźniaczki, które cierpią na tę samą chorobę. Dziewczynki, Jorga i Julia, zostały poczęte w nadziei, że ich szpik uratuje siostrę – niestety badanie genetyczne embrionów nie wykryło, ze dziewczynki są nosicielkami. Średnia życia dziecka z niedokrwistością Fanconiego to 14-16 lat.

Sprawa jest kontrowersyjna i pogłębia rozziew w społeczeństwie. Organizacja National Marrow Donor Program, która również sprzeciwia się finansowym zachętom dla dawców, twierdzi, że ktoś, komu będzie zależało na sprzedaży organu, może zataić informacje o swoim zdrowiu. Jednocześnie część lekarzy, choć świadomych ryzyka, przekonuje, że obecna technologia pozwala na wykrywanie infekcji i wirusów. A dawcy można też wynagrodzić w formie stypendium, dopłaty na mieszkanie czy datku na cele charytatywne. Właśnie takie przedsięwzięcie inicjuje MoreMarrowDonors.org.

W USA jest zarejestrowanych 9,5 mln dawców szpiku. Co roku przeprowadza się 200 tysięcy zabiegów przeszczepu szpiku i tylko 30 procent dawców to krewni.

as

7 KOMENTARZE

  1. Nie chodzi tu o płacenie lub nie…Często problem polega na braku wystarczająco podobnego dawcy lub jego przeoczeniu…Ja jestem tutaj tylko dzięki Medigenowi (najlepszy ośrodek doboru w Polsce) i wiem jak to jest kiedy inne ośrodki dawcy nie widzą a Medigen dobiera i ratuje życie 😉

REKLAMA

2118050454 views

REKLAMA

2118050590 views

REKLAMA

REKLAMA

2119846949 views

REKLAMA

2118050676 views

REKLAMA

2118050748 views

REKLAMA

2118050814 views