REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedChiny apelują do Obamy o odwołanie spotkania z Dalajlamą

Chiny apelują do Obamy o odwołanie spotkania z Dalajlamą

-

Biały Dom poinformował w piątek o planowanym na sobotę spotkaniu Baracka Obamy z duchowym przywódcą Tybetu – Dalajlamą. Oburzone tym komunikatem władze chińskie gorąco zaprotestowały przeciwko wizycie Dalajlamy w waszyngtońskiej rezydencji Obamy, apelując do amerykańskiego prezydenta o odwołanie spotkania.

fot. Hong Lei zaapelował do Baracka Obamy o odwołanie sobotniego spotkania z Dalajlamą

Do spotkania Dalajlamy i Baracka Obamy miałoby dojść w sobotę. Jak na razie wiadomo, że zgodnie z planem obaj przywódcy będę rozmawiać za zamkniętymi drzwiami, a ich narada potrwa ok. 30 minut. Mimo braku oficjalnego potwierdzenia, dla obserwatorów jest oczywiste, że podczas spotkania Dalajlamy i Obamy poruszona zostanie kwestia zniewolenia Tybetu.

REKLAMA

Władze chińskie nie uznają duchowego i politycznego przywódcy Tybetu, jakim w powszechnej opinii światowej jest  XIV Dalajlama – Tenzin Gjaco. Gjaco został intronizowany jako XIV Dalajlama w 1940 roku – zaledwie w 9 lat przed tym, jak po zwycięstwie wojny domowej w Chinach komuniści anektowali terytorium Tybetu.

Władze chińskie w odpowiedzi na informację o planowanym spotkaniu Baracka Obamy i Dalajlamy oświadczyły w sobotę, że „sprzeciwiają się, aby jakikolwiek polityk spotykał się podczas oficjalnej audiencji z Dalajlamą”. Zdaniem Hong Lei, rzecznika chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, zacieśnienie stosunków amerykańskiego prezydenta z tybetańskim duchownym może przyczynić się do zniszczenia stosunków dyplomatycznych USA z Chinami.  

Czytaj także: Dalajlama na Kapitolu mimo chińskiego sprzeciwu

Ostatnie spotkanie Obamy z XIV Dalajlamą miało miejsce w lutym 2010 roku. Już wtedy Pekin bardzo wyraźnie krytykował chęć Obamy do utrzymywania stosunków z Tybetańczykiem. W Chinach siły rządowe uważają Dalajlamę jest za separatystę, który usiłuje wyzwolić Tybet spod chińskiego panowania.

Tenzin Gjaco zaprzecza tym oskarżeniom. Laureat Pokojowej Nagrody Nobla twierdzi, że uznaje chińską hegemonię, a jego celem jest jedynie obrona praw Tybetańczyków.

AS

Zobacz także:

Amerykanie u spowiedzi, czyli jak Dalajlama został hindusem

REKLAMA

2107563186 views

REKLAMA

2107563418 views

REKLAMA

2109359809 views

REKLAMA

2107563559 views

REKLAMA

2107563658 views

REKLAMA

2107563766 views