REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedChamenei: Polityka Iranu przeciwko "arogancji USA "nie zmieni się

Chamenei: Polityka Iranu przeciwko „arogancji USA „nie zmieni się

-

Przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Ali Chamenei oznajmił w sobotę, że porozumienie w sprawie irańskiego programu nuklearnego nie zmieni ani polityki jego kraju wobec „aroganckiego rządu amerykańskiego”, ani wsparcia dla „przyjaciół” Teheranu w regionie.

Irański przywódca duchowo-polityczny, ajatollah Ali Chamenei fot. Abedin Taherkenareh/PAP/EPA
Irański przywódca duchowo-polityczny, ajatollah Ali Chamenei fot. Abedin Taherkenareh/PAP/EPA

„Islamska Republika Iranu nie wyrzeknie się popierania swych przyjaciół w regionie – uciśnionych narodów Palestyny, Jemenu, Bahrajnu, narodów i rządów syryjskich i irackich oraz opozycyjnych bojowników walczących w Libanie i Palestynie” – powiedział podczas modlitw kończących ramadan – święty miesiąc muzułmanów.

REKLAMA

„W stosunku do aroganckiego rządu amerykańskiego nasza polityka nie zmieni się” – podkreślił. Jego wystąpienie spotkało się z tradycyjnym odzewem: „śmierć Ameryce”, „śmierć Izraelowi”.

Chamenei podziękował też negocjatorom za doprowadzenie do porozumienia w sprawie programu nuklearnego.

Jednocześnie po raz kolejny ograniczył możliwości polepszenia zerwanych w 1980 roku stosunków z USA.

„Wielokrotnie powtarzaliśmy, że nie prowadzimy żadnego dialogu z USA w kwestiach międzynarodowych, regionalnych czy dwustronnych. Kilkakrotnie, biorąc pod uwagę nasze interesy, negocjowaliśmy z USA w przypadku programu nuklearnego” – oznajmił.

Po raz kolejny podkreślił, że „polityka USA w regionie jest diametralnie różna od polityki Teheranu”.

Iran i grupa 5+1 (USA, Rosja, Chiny, W. Brytania, Francja i Niemcy) zawarły we wtorek po ponad 22 miesiącach negocjacji porozumienie, którego celem jest stworzenie gwarancji, że Iran nie będzie prowadził prac nad bronią jądrową. Strona irańska przystała na wiele technicznych ograniczeń, zachowując prawo do pokojowego programu nuklearnego. Teheran liczy na szybkie złagodzenie sankcji międzynarodowych, co jednak jest uzależnione od pozytywnej opinii Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w kwestii dotrzymywania przez stronę irańską wynegocjowanych warunków. (PAP)

REKLAMA

2096986745 views

REKLAMA

REKLAMA

2096986978 views

REKLAMA

REKLAMA

2098783372 views

REKLAMA

2096987125 views

REKLAMA

2096987226 views

REKLAMA

2096987337 views