REKLAMA

2118870278 views

REKLAMA

2118870277 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedAreszt za organizowanie "porodowej turystyki"

Areszt za organizowanie "porodowej turystyki"

-

Obywatel Tajwanu został oskarżony przez władze USA o udział w organizowaniu tzw. turystyki porodowej. Mieszkający na wyspie Saipan – terytorium zależnym USA – mężczyzna, oferował ciężarnym Chinkom pomoc w przedostaniu się na wyspę i urodzeniu na niej dzieci. W świetle prawa noworodki automatycznie stawały się amerykańskimi obywatelami.

fot. Chris Greene - stock.xchng/

REKLAMA

Posiadający tajwański paszport Kuanyi Chen został zatrzymany przez federalnych agentów U.S. Marshals na największej wyspie Marianów Północnych, Saipan. 39-latek został aresztowany na lotnisku, kiedy próbował opuścić terytorium zależne USA i odlecieć do Korei Południowej.

Federalni śledczy ustalili, że Chen od dłuższego czasu zaangażowany w organizowanie tzw. turystyki porodowej. Mężczyzna sprowadzał na terytorium Marianów Północnych ciężarne kobiety z Chin i zapewniał im schronienie do momentu rozwiązania. Ich dzieci na mocy 14 poprawki do Konstytucji USA automatycznie stawały się obywatelami Stanów Zjednoczonych.

Na trop mężczyzny amerykańskie władze wpadły po tym, jak mąż jednej z kobiet zawiadomił śledczych, że on i małżonka są przetrzymywani i źle traktowani przez Chena. Tajwańczyk zabraniał im opuszczania kryjówki przed godziną 19.00, grożąc zdemaskowaniem nielegalnego pobytu. Youli Xu i jego żona Rongqin Gao przyznali, że wpisując w wyszukiwarkę internetową hasło: „urodzenie dziecka poza granicami Chin”, natknęli się na Kuanyi Chena. Za 800 dolarów poradził im on aby przyjechali na Saipanu.

Agenci imigracyjni ustalili, że wszystkie osoby, które skorzystały z „usług” Chena przy jego pomocy otrzymały wizy turystyczne, uprawniające do pozostania na terytorium USA przez 45 dni. Jednak żaden z “turystów”, którzy przybyli na terytorium Marianów Północnych w marcu do tej pory nie opuścił wysp. Nie wiadomo ile porodowych turystek sprowadził Tajwańczyk, ani ile pieniędzy zainkasował ze swoje usługi.

Zjawisko „turystyki porodowej” znane jest w USA od lat. Tysiące kobiet przyjeżdżają na terytorium Stanów Zjednoczonych w jednym celu: aby tutaj urodzić swoje dziecko i zagwarantować mu amerykański paszport.

Dokładne statystyki na ten temat nie są znane. W 2006 roku na ponad 4 mln dzieci, które przyszły na świat na terenie USA, 7 670 urodziły cudzoziemki nie mieszkające na stałe w USA. Ile z nich przyjechało do Stanów specjalnie, by tu urodzić? Tego nie wiadomo.

Zobacz także: Turystyka porodowa do USA w rozkwicie 

mp

 

1 KOMENTARZ

  1. I bardzo dobrze,powinien iść siedzieć na bardzo długo,a te kobiety tez są bez winy!!dla mnie to jest chore,urodzić tutaj ale co dalej?z czego żyć,z czego utrzymać dziecko?ameryka niejest taka łatwa,jest dla ludzi którzy lubią pracować!!
    W Polsce nadal co niektorzy( kto tu niebyl)myślą,ze tutaj dolary rosną na drzewach.

REKLAMA

2118049925 views

REKLAMA

2118050061 views

REKLAMA

REKLAMA

2119846420 views

REKLAMA

2118050147 views

REKLAMA

2118050219 views

REKLAMA

2118050285 views