REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedArchidiecezja Milwaukee bankrutuje

Archidiecezja Milwaukee bankrutuje

-

Archidiecezja Milwaukee zamierza złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości i ochronę przed wierzycielami. Do finansowej katastrofy kościoła w stanie Wisconsin doszło w wyniku lawiny pozwów sądowych przeciwko księżom dopuszczającym się molestowania dzieci. Jedna z tego typu spraw dotyczy wykorzystywania około 200 głuchoniemych chłopców w latach 1950-1974.

Arcybiskup Jerome Listecki polecił we wtorek prawnikom archidiecezji złożenie w sądzie stosownej dokumentacji na podstawie rozdziału 11 prawa upadłościowego. Daje ono kościołowi możliwość normalnego funkcjonowania przy jednoczesnej reorganizacji zadłużenia. Abp Listecki w oświadczeniu umieszczonym na stronie internetowej archidiecezji potępia karygodne czyny jakich dopuścili się duchowni podkreślając że bankructwo archidiecezji jest ich wtórnym rezultatem. Kościół w Milwaukee nie jest w stanie wypłacić odszkodowań, jakich domagają się od niego ofiary księży. Archidiecezja od dłuższego czasu prowadziła mediacje z częścią poszkodowanych, ale w grudniu rozmowy zostały zerwane po tym jak ofiary zażądały nie tylko finansowego zadość uczynienia, ale także udostępnienia kościelnej dokumentacji dotyczącej skandalu. Archidiecezja odmówiła, a jej prawnicy przewidują że zerwanie negocjacji zaowocuje dziesiątkami procesów i żądaniem wielomilionowych odszkodowań.

REKLAMA

Wśród przypadków molestowania dzieci przez duchownych jest sprawa około 200 głuchoniemych chłopców wykorzystywanych seksualnie przez księdza w latach 1950 -1974.

Archidiecezja Milwaukee do tej pory wypłaciła ofiarom księży 29 milionów dolarów. „Od 2002 roku sprzedaliśmy większość należących do kościoła nieruchomości, zlikwidowaliśmy wszelkie inwestycje i konta oszczędnościowe, ograniczyliśmy liczbę księży i pracowników o blisko 40 proc. Wszytsko to, aby zdobyć pieniądze na odszkodowania” – wylicza arcybiskup Listecki.

Kościół w Milwaukee jest kolejną już amerykańską archidiecezją, która zmuszona była złożyć wniosek o bankructwo pod lawiną pozwów złożonych przez ofiary molestowania przez duchownych. Najgłośniejszy był skandal w Bostonie w 2002 roku, który przyniósł wniosek o upadłość. Podobnie uczynić musiały inne archidiecezje: Davenport, w stanie Iowa; Fairbanks, na Alasce; Portland, w Oregonie, San Diego w Kalifornii; Spokane, w stanie Waszyngton, Tuscon w Arizonie i Wilmington, w Delaware.

W skład archidiecezji Milwaukee wchodzi 210 parafii na terenie stanu Wisconsin. Ogłoszenie upadłości nie będzie miało na nie wpływy, gdyż funkcjonują one na zasadzie niezależnych korporacji.

MNP (CBN)

Zobacz też:

Ofiara molestowania oskarża papieża

REKLAMA

2094052225 views

REKLAMA

REKLAMA

2094052509 views

REKLAMA

2095848958 views

REKLAMA

2094052759 views

REKLAMA

2094052897 views

Pies w Atlancie (i nie tylko)

Napiwki i polityka

Zamach czy morderstwo?

Horror w Texas City

Klimatyczna zagadka

REKLAMA

2094053038 views