REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedAmerykańskie pociski spadły na Libię

Amerykańskie pociski spadły na Libię

-

Amerykańska Marynarka Wojenna wystrzeliła pierwsze pociski w kierunku sił powietrznych kontrolowanych przez Muamara Kaddafiego – poinformowała stacja Fox News. W regionie konfliktu stacjonują amerykańskie okręty wojenne i łodzie podwodne. Siły USA wspinają swych europejskich sojuszników, którzy w sobotę podjęli decyzję o zbrojnej interwencji w kraju kontrolowanym wciąż przez Kaddafiego. Udział sił amerykańskich w operacji w Libii potwierdził prezydent Barack Obama.

Podczas wystąpienia wydane z Brazylii prezydent powiedział, że Stany Zjednoczone nie mogą biernie przyglądać się rozlewowi krwi, jakiego dopuszcza się Muamar Kaddafi i jego wojska. Barack Obama potwierdził udział sił USA w operacji prowadzonej przez siły mędzynarodowe, podkreślił jednocześnie że Stany Zjednoczone nie zamierzają wysyłać do Libii wojsk lądowych.

REKLAMA

Pragnący zachować anonimowość przedstawiciel Pentagonu powiedział, że Marynarka Wojenna USA wystrzeliła w kierunki libańskich samolotów kilka pocisków manewrujące Tomahowk. US Navy chce w ten sposób otworzyć drogę do działania swoim europejskim sojusznikom.

Akcję z powietrza prowadzą Francuzi. Myśliwce z tego kraju ostrzelały i zniszczyły cztery libijskie czołgi. Kilka godzin wcześniej francuskie myśliwce pojawiły się nad libijskim miastem Bengazi, aby nadzorować tamtejszą przestrzeń powietrzną. Nad Libią znajduje się w tej chwili około 20 francuskich samolotów. Zachód koncentruje siły na lotniskach w bezpośrednim sąsiedztwie kraju. Do amerykańskich baz we włoskiej Sigonelli na Sycylii przyleciało już sześć duńskich F-16. Sześć CF-18 kanadyjskich sił powietrznych wylądowało w porcie lotniczym Prestwick na południe od szkockiego Glasgow, gdzie uzupełnią paliwo potrzebne do dalszej drogi. Myśliwce F-18 ma przysłać Hiszpania, do sił skierowanych do interwencji mają też dołączyć belgijskie F-16. Tymczasem według brytyjskiego „Guardiana” po krwawych walkach, w których zginęły „dziesiątki cywilów i bojowników”, siły rebeliantów wyparły wojska Kaddafiego z nieformalnej stolicy opozycji, Bengazi. Jak donosi reporter Guardiana, wśród sił opozycji nastroje nie są dobre – wojska Kaddafiego poważnie zagroziły miastu.

Po dzisiejszym szczycie ws. Libii w Paryżu Nicolas Sarkozy ogłosił, że jego kraj jest gotowy do rozpoczęcia działań wojskowych przeciwko Libii. – Pozostając w zgodzie z naszymi partnerami, postanowiliśmy, że nasze wojska sprzeciwią się wszelkiej agresji ze strony pułkownika Kaddafiego – oświadczył Sarkozy. Dał jednocześnie Kaddafiemu „ostatnią szansę” – libijski przywódca może powstrzymać interwencję, jeśli „natychmiast” wprowadzi zawieszenie broni.

MP

Czytaj także:

Stany Zjednoczone wezmą udział w misji w Libii

3 KOMENTARZE

REKLAMA

2109348729 views

REKLAMA

2109348961 views

REKLAMA

REKLAMA

2111145352 views

REKLAMA

2109349102 views

REKLAMA

2109349201 views

REKLAMA

2109349309 views