REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedAmerykańscy senatorowie na łamach "WP": Ukrainie trzeba dostarczyć broń

Amerykańscy senatorowie na łamach „WP”: Ukrainie trzeba dostarczyć broń

-

Nadszedł czas, by wsparcie dla Ukrainy rozszerzyć o defensywną pomoc militarną, w tym broń – napisali w poniedziałkowym wydaniu dziennika „Washington Post” wpływowi amerykańscy senatorowie, Demokrata Carl Levin i Republikanin James Inhofe.

Ich zdaniem przyczyniłoby się to do wypracowania politycznego rozwiązania kryzysu ukraińskiego.

REKLAMA

„Ta sprawa jest warta wsparcia. Ukraiński naród jest konfrontowany z ciężko uzbrojonymi siłami rebelianckimi – wyposażonymi, wyszkolonymi i wspieranymi przez Rosję – a ostatnio wręcz z rosyjskimi siłami zbrojnymi, dążącymi do narzucenia siłą politycznej i gospodarczej dominacji, której pragnie Władimir Putin” – piszą senatorowie.

Podkreślają, że rosyjska agresja „podważa pokój i stabilność nie tylko Ukrainy, ale też całej Europy, i ustanawia niedobry precedens dla stosunków międzynarodowych”. Według senatorów „tragiczne strącenie malezyjskiego samolotu przypisywane siłom wspieranym przez Rosję” dowodzi „globalnych” konsekwencji agresji Putina.

„Wspierając ukraińskie pragnienie pokoju, wolności, integralności terytorialnej i demokracji, wspiera się wartości drogie Amerykanom” – zwracają uwagę Levin i Inhofe.

Podkreślają, że dotychczasowa pomoc wspólnoty międzynarodowej dla Ukrainy, w tym sankcje gospodarcze wobec Rosji, nie uwzględniała broni potrzebnej ukraińskiej armii do obrony. „Ukraińskie siły cierpią z powodu poważnych strat zadanych przez ogień artyleryjski z ciężkiej broni dostarczonej i prawdopodobnie obsługiwanej w imieniu rebeliantów przez Rosję” – piszą senatorowie.

Odnotowują, że w tym samym czasie prezydent Petro Poroszenko i ukraińskie siły zbrojne wykazują się „wielką powściągliwością w odpieraniu rosyjskich prowokacji”, stawiając sprawę jasno, że „ich jedynym celem jest obrona własnego terytorium”.

Według amerykańskich senatorów ukraińskie siły „wykazały wolę obrony przed potężniejszymi siłami rebelianckimi i rosyjskimi”, a brakuje im „nie woli, lecz środków”. Ukraińcy „nie proszą nas, byśmy za nich walczyli; proszą jedynie o umożliwienie im prowadzenia samodzielnie walki o te same wartości, które ceni Ameryka” – akcentują autorzy artykułu.

Levin i Inhofe podkreślają, że pomoc dla Ukrainy mogłaby zawierać broń przeciwpancerną, amunicję, pojazdy i sprzęt łącznościowy. „Nie stanowiłoby to żadnego zagrożenia dla Rosji, o ile jej siły nie podjęłyby dalszej agresji przeciwko Ukrainie. Innymi słowy, ta broń jest śmiercionośna, ale nie prowokacyjna, ponieważ ma charakter defensywny” – zaznaczają senatorowie.

Jak podsumowują, dla politycznego problemu, jakim jest konflikt na Ukrainie, nie może być „czysto militarnego rozwiązania”, ale dodatkowa amerykańska pomoc może przyczynić się do wypracowania rozwiązania politycznego „przez podniesienie kosztów ponoszonych przez Rosję w przypadku dalszej agresji”. (PAP)

fot.Tatyana Zenkovich/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

REKLAMA

2094109692 views

REKLAMA

REKLAMA

2094109976 views

REKLAMA

2095906426 views

REKLAMA

2094110227 views

REKLAMA

2094110365 views

REKLAMA

2094110506 views