REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKierowcyZespół bezdechu sennego zagrożeniem dla kierowców

Zespół bezdechu sennego zagrożeniem dla kierowców

-

Obstructive Sleep Apnea, czyli zespół bezdechu sennego – może w jednym momencie postawić karierę zawodowego kierowcy pod znakiem zapytania. Choroba charakteryzuje się tym, że podczas snu osoba cierpiąca na tę dolegliwość na krótki moment przestaje oddychać, a następnie gwałtownie wdycha powietrze. W wyniku tej przypadłości mogą występować problemy z układem krążenia, wzrokiem, ciągłe zmęczenie i inne komplikacje medyczne.

Czynniki, które zwiększają prawdopodobieństwo zapadnięcia na OSA to nadwaga, wysokie ciśnienie, cukrzyca, wiek, alkohol i papierosy. Właśnie w tym tygodniu FMCSA rozpoczyna w Waszyngtonie pierwsze przesłuchania dotyczące tego problemu. Następne dwa przesłuchania odbędą się w Chicago jeszcze w tym miesiącu, a główne pytanie będzie dotyczyć tego, czy wprowadzić obowiązkowe badania na OSA dla wszystkich kierowców zawodowych, których BMI wynosi ponad 35.

REKLAMA

Cóż to jest to tajemnicze BMI? To Body Mass Index, czyli wskaźnik masy ciała. Wpisując w Google hasło „kalkulator BMI”, znajdziecie aplikacje, gdzie po podaniu wzrostu i wagi automatycznie otrzymacie swój BMI. Według tego wskaźnika osoby, które znajdują się w przedziale do 18,9 mają niedowagę, od 18,9 do 24,9 są zdrowe, od 24,9 do29,9 mają nadwagę, a powyżej 30, to osoby walczące z otyłością.

FMCSA nalega, aby te przepisy zostały jak najszybciej uchwalone, gdyż stan zdrowia ludzi chorych na bezdech może kolidować z bezpieczną jazdą, ponieważ może mieć wpływ na koncentrację kierowcy, co z kolei może doprowadzić do chwilowej lub stopniowej niesprawności.

Inne badania z kolei nie potwierdzają tej hipotezy. Dr Allan Pack z University of Pennsylvania twierdzi, że „nie istnieją statystyczne dowody sugerujące, iż sleep apnea przedstawia jakiekolwiek zagrożenie i zwiększa niebezpieczeństwo zagrożenia wypadkami. Faktem natomiast jest liczba ponad sześciu milionów kierowców CDL, z których ponad 73 proc. ma nadwagę, więcej niż 5 proc. z nich jest otyłych, a 12 proc. ma BMI ponad 35, co można uważać za poważną chorobę.

Jeżeli wspomniane wcześniej prawo wejdzie w życie, będzie ono kosztowało sektor transportu około 1,26 mld dolarów.

Drodzy kierowcy, jeżeli uważacie, że podczas okresowego badania (co dwa lata) możecie zostać zdiagnozowani z zespołem bezdechu sennego, to podejmijcie prewencyjne kroki. Dobrze jest się skonsultować ze swoim rodzinnym lekarzem, który na pewno coś poradzi lub skieruje do specjalisty. A pierwsze kroki, które można podjąć na własną rękę to: zrzucić zbędne kilogramy, rzucić palenie, unikać alkoholu i tabletek nasennych, regularnie ćwiczyć, unikać kofeiny i „ciężkich” posiłków na dwie godziny przed snem i starać się utrzymywać regularne godziny snu.

Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy ALL ABOUT TRUCKS. We serve truckers.

fot.Jorge Lasala/FreeImages.com

REKLAMA

2091173919 views

REKLAMA

2091174221 views

REKLAMA

2092970683 views

REKLAMA

2091174505 views

REKLAMA

2091174653 views

REKLAMA

2091174800 views