REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Kierowcy W obronie małych i średnich firm transportowych

W obronie małych i średnich firm transportowych

-

Ciężarówka typu B-Train fot.Ben Tillman/Wikipedia
Ciężarówka typu B-Train fot.Ben Tillman/Wikipedia

14 stycznia zakończyło się coroczne spotkanie Transportation Research Board, organizacji, która przeprowadza specjalistyczne analizy i badania dla sektora transportowego. Jednym z najważniejszych tematów poruszonych w tym roku były restrykcje, które ograniczają wagę i rozmiary ładunków przewożonych na terenie USA.

REKLAMA

W Kanadzie ośmioosiowa ciężarówka (tzw. B-Train) ze specjalnym zezwoleniem może osiągać ogólną wagę 137 500 funtów, z czego ładunek to 93 600 funtów. Sześcioosiowe ciężarówki mogą ważyć do 102 400 funtów.

Dla porównania, pięcio- i siedmioosiowym ciężarówkom federalne standardy w Stanach Zjednoczonych zezwalają na łączną wagę (ang. gross weight) 80 tys. funtów, z czego ładunek to 46 600 funtów.

U naszego południowego sąsiada, w Meksyku, ogólna waga dla sześcioosiowców to 106 900 funtów. W Europie, np. w Danii obowiązuje 105 800, w Anglii 97 tys. funtów, a w dalekiej Australii 101 400 funtów.

Zwiększone limity wagowe w Kanadzie sprowadzają się do zmniejszonego zużycia paliwa, głównie dzięki mniejszej liczbie przejazdów. Federalne przepisy dotyczące wagi i rozmiarów ładunków obowiązują już od przeszło 30 lat. Gdyby dziś wszystkie ciężarówki poruszające się po amerykańskich drogach zredukowały ilość przejechanych mil o zaledwie 10 proc., to mogłoby to uratować 330 istnień ludzkich rocznie i zaoszczędziłoby ponad 16 miliardów dolarów wydawanych na paliwo.

Jednak patrząc z perspektywy właściciela, ciężarówki takie zmiany miałyby sens jedynie w momencie radykalnych podwyżek opłat za ładunki. Wiadomo, że cięższe ładunki to zwiększone zużycie sprzętu (zarówno części mechanicznych, jak i ogumienia) i paliwa. Gdyby jedna ciężarówka zabierała większy tonaż, stworzyłoby to większą konkurencję, gdyż ogólna ilość ładunków by spadła. A większa konkurencja to niższe opłaty za przewozy i koło się zamyka.

Miejmy nadzieję, że decyzje, które zostaną podjęte będą z korzyścią dla tych mniejszych i średnich firm transportowych, bo trzeba pamiętać, że to one stanowią ponad 95 proc. całego transportu drogowego.

Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy ALL ABOUT TRUCKS. We serve Truckers.

fot.arch. All About Trucks

 

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks