REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Technologie Cywilizacja w nanosktrukturach

Cywilizacja w nanosktrukturach

-

Szklany dysk 5D, na którym zapisano Biblię fot.University of Southampton
Szklany dysk 5D, na którym zapisano Biblię fot.University of Southampton

Badacze w brytyjskim Southampton opracowali nową metodę przechowywania danych. Nośnikiem jest niewielki płatek szkła, w którym zamknięte są tzw. nanostruktury, a w nich zapisuje się informacje przy pomocy techniki laserowej. Na każdym takim dysku zapisać można 360 terabajtów danych, a dyski są na tyle odporne, że mogą przetrwać miliardy lat bez uszczerbku dla ich zawartości.

REKLAMA

Tym samym wejdziemy w posiadanie metody zapisania całej wiedzy współczesnej cywilizacji na czymś, co jest praktycznie niezniszczalne. Niestety oznacza to też, że nawet za miliard lat jacyś nasi bardzo odlegli potomkowie będą wiedzieć o wszystkich błędach, jakie popełniamy i będziemy nadal popełniać.

Na razie nowa technika znajduje się w stadium pierwszych testów. Została właśnie zaprezentowana na międzynarodowej konferencji w San Francisco. Anglicy szukają odpowiednich partnerów, przy pomocy których mają zamiar doprowadzić do wypuszczenia na rynek komercjalnej wersji “nanodysku”.

O kosztach i cenach na razie nikt nie wspomina, co zwykle oznacza, że będą astronomiczne, przynajmniej początkowo. Poza tym użyteczność takich dysków dla mas jest nieco ograniczona, gdyż dane można z nich odczytywać tylko przy pomocy skomplikowanych urządzeń optycznych.

Andrzej Heyduk

[spacer color=”000000″ icon=”Select a Icon” style=”1″]

Na skróty przez technikę

* W związku z doniesieniami o tym, że rosyjscy hakerzy, powiązani z władzami kraju, wykradli z serwerów Democratic National Committee dane o Donaldzie Trumpie, zastanawiam się, po co to zrobili? Chyba, że chodzi im o to, by sobie coś zabawnego poczytać.

* Koncern Amazon będzie musiał zapłacić karę w wysokości 350 tys. dolarów za to, że wysłał w paczce żrące chemikalia, które się wylały i poparzyły 9 pracowników UPS. Amazon, zdaniem federalnej agencji FAA, złamał przepisy dotyczące przewozu szkodliwych i niebezpiecznych materiałów drogą powietrzną. Środek o nazwie Liquid Fire, służący do odblokowywania zapchanych rur, wysłany został z Kentucky do Kolorado. Amazon broni się tezą, że w zasadzie wysyła wszystko i nie jest w stanie kontrolować zawartości milionów paczek. Mam nadzieję, że ten wysyłkowy liberalizm nie dotyczy takich środków jak trotyl.

* Jeszcze do niedawna fińska firma Nokia, dawny potentat w dziedzinie telefonii komórkowej, była obiektem różnych żartów na temat jej upadku. Jednak dziś Nokia zaczyna się odradzać, tylko w nieco innym wcieleniu. Zakupiła niedawno francuską firmę Withings i weszła tym samym w posiadanie jednego z najlepszych “inteligentnych” zegarków na rynku. Produkuje też elektroniczne, równie inteligentne wagi dla ludzi walczących z otyłością.

* W polskim Sejmie zdarzył się cud. Jednogłośnie zatwierdzona została ustawa o wspieraniu rozwoju usług internetowych i sieci. Za głosowało 438 posłów. Nikt nie był przeciw, ani też nikt się nie wstrzymał od głosu. Niestety cuda mają to do siebie, że zdarzają się niezwykle rzadko. Na następny trzeba będzie chyba długo czekać.

* Zostajemy w Polsce. Klient firmy net-s.pl złożył w niej zamówienie, które zostało potem anulowane z niewiadomych przyczyn. Klient napisał negatywną ocenę przedsiębiorstwa, za co został podany do sądu pod zarzutem złamania jakichś przepisów. Całe szczęście, że jeszcze nie ma bojówek bijących klientów za negatywne recenzje.

 

1 KOMENTARZ

 1. “Nośnikiem jest niewielki płatek szkła, w którym zamknięte są tzw. nanostruktury, a w nich zapisuje się informacje przy pomocy techniki laserowej.”
  *
  Szczęśliwiej byłoby napisać, że laser zapisujący informację w szkle samym sposobem owego zapisu lokalnie modyfikuje własności optyczne szkła i tym samym WYTWARZA nowe szklane struktury o rozmiarach nanometrów. Tak, jak to ujął @Autor odnosimy wrażenie, że owe tajemnicze nanostruktury ktoś gdzieś wytworzył aby potem je “zamknąć” w szkle. 😉
  ***********************************************************************************************
  “Mam nadzieję, że ten wysyłkowy liberalizm nie dotyczy takich środków jak trotyl.”
  *
  Tysiąc pierwszy przykład szkód, jakie powoduje brak dziennikarzy z wykształceniem przyrodniczym.
  *
  Akurat trotyl, szczególnie w porównaniu z całą masą substancji dostępnych w handlu, np. takich jak wspomniany środek do udrożniania rur, jest stosunkowo bezpieczny zarówno w magazynowaniu jak i w transporcie.
  Aby nastąpił wybuch trotylu potrzebny jest specjalny zapalnik.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks