REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Świat Zbiórka dla rodziny polskiego kierowcy Łukasza Urbana, który zginął w Berlinie

Zbiórka dla rodziny polskiego kierowcy Łukasza Urbana, który zginął w Berlinie

-

fot. MICHAEL KAPPELER/EPA
fot. MICHAEL KAPPELER/EPA

Ponad 55 tys. funtów zebrano już dla rodziny zamordowanego polskiego kierowcy Łukasza Urbana, który został znaleziony w szoferce ciężarówki wykorzystanej do zamachu na jarmarku świątecznym w Berlinie. Zbiórkę na stronie Gofundme zainicjował brytyjski kierowca.

REKLAMA

Inicjatywę, zapoczątkowaną we wtorek, do popołudnia w czwartek wsparło ponad 3,8 tys. osób. Obecny cel zbiórki wyznaczono na nieco ponad 191 tys. funtów – wynika z informacji zamieszczonej na stronie portalu. Akcja cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem; tylko pierwszego dnia zebrano prawie 32 tys. funtów.

Inicjator akcji – brytyjski kierowca ciężarówki David Duncan – napisał na stronie, że “choć nie znał Łukasza, to okoliczności jego śmierci nim wstrząsnęły i nie jest w stanie wyobrazić sobie, jak czuje się jego rodzina w tym strasznym czasie”.

“Więc sam jako kierowca zdecydowałem się zwrócić do społeczności kierowców ciężarówek i nie tylko, aby w jakiś sposób pomóc” – oświadczył.

“Żadne pieniądze nie zwrócą Łukasza, ale miejmy nadzieję, że pomogą jego rodzinie w tym, co konieczne” – oznajmił Duncan.

Także w czwartek poinformowano, że na portalu change.org zamieszczono petycję do prezydenta Niemiec Joachima Gaucka w sprawie przyznania Orderu Zasługi (Bundesverdienstkreuz) polskiemu kierowcy.

W petycji napisano, że Łukasz Urban stracił życie “próbując powstrzymać terrorystę przed najgorszym”. Powołano się na ustalenia, że polski kierowca walczył ze sprawcą zamachu, który zadał mu ciężkie obrażenia, a w końcu zastrzelił. “Tym bohaterskim działaniem (Łukasz Urban) prawdopodobnie uratował życie wielu ludziom” – napisano w petycji.

W poniedziałek na jarmarku w Berlinie ciężarówka wjechała w ludzi, zabijając 11 osób i raniąc ok. 50. Dwunastą ofiarą śmiertelną jest polski kierowca, którego ciało znaleziono w szoferce. Wszystko wskazuje na to, że zamachu dokonał 24-letni imigrant z Tunezji Anis Amri, który jest poszukiwany listem gończym w całej Europie. (PAP)

12 KOMENTARZE

  1. Frank – Nie znam cie czlowieku i nie chce poznawac , ale Niemcy uznaja naszego rodaka za bohatera- Anglicy ( kierowcy ciezarowek – jak nasz rodak) spontanicznie wspieraja rodzine Polaka , a ty kretynie piszacy po Polsku jestes oburzony? Wsadz leb do kibla i spusc wode

  2. Polaka kierowcę z Gryfina (pod Szczecinem) zaatakowało kilka bandziorów – terrorystów i nożami s-kłuli go, bo jedn nie dałby rady. Tak mówi jego kuzyn, który oglądał zmasakrowane zwłoki. Wsadzili do samochodu (trucka) bo pastuchy nie potrafili jeździć. I gdy przejechali 10 kilometrów – (Polak nie wiedział gdzie jadą !) to ten bandzior-terrorysta wjechał w tłum – a nasz kierowca na niego się rzucił i go zastrzelili (dobili!) ale ciężarówka zjechała i uderzyła w barierkę i zatrzymała się. Gdyby nie Polak to arab jechał by prosto po drodze i zginęłoby nie 12 ludzi a z 80 jak we Francji !

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks