REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatZagraniczni policjanci zawrócili z drogi na miejsce katastrofy boeinga

Zagraniczni policjanci zawrócili z drogi na miejsce katastrofy boeinga

-

Holenderscy i australijscy policjanci i eksperci, którzy próbowali w poniedziałek, już drugi dzień z rzędu, dotrzeć na miejsce katastrofy malezyjskiego boeinga na wschodzie Ukrainy, wycofali się ze względów bezpieczeństwa – poinformowały holenderskie władze.

Członkowie międzynarodowej grupy ekspertów, która próbuje dostać się na miejsce katastrofy malezyjskiego samolotu na Ukrainie fot.Igor Kovalenko/EPA
Członkowie międzynarodowej grupy ekspertów, która próbuje dostać się na miejsce katastrofy malezyjskiego samolotu na Ukrainie fot.Igor Kovalenko/EPA

REKLAMA

“Zawrócili i kierują się w stronę Doniecka” – powiedział agencji AFP rzecznik ministerstwa bezpieczeństwa i sprawiedliwości Holandii. Dodał, że w pobliżu przybywania grupy ekspertów i policjantów było słychać eksplozje.

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) poinformowała na Twitterze, że jej eksperci podróżujący wraz z ekspertami australijskimi i holenderskimi zostali zmuszeni do powrotu do stolicy obwodu donieckiego “ze względów bezpieczeństwa”.

Przedstawiciel rebeliantów Władimir Antiufiejew powiedział dziennikarzom w Doniecku, że bojownicy eskortujący międzynarodowych ekspertów na miejsce katastrofy natrafili na walki i wycofali się.

Ukraińskie siły rządowe poinformowały w poniedziałek, że wkroczyły do miejscowości niedaleko miejsca katastrofy samolotu. Wojska ukraińskie wkroczyły w obwodzie donieckim do Szachtarska, a także do miasta Torez, na wschód od którego spadła malezyjska maszyna. Wyparto stamtąd separatystów, którzy od wielu tygodni kontrolowali te tereny.

Już w niedzielę grupa zagranicznych policjantów i ekspertów miała udać się na miejsce wypadku, ale zrezygnowała z tego planu. Jak informowano, misja została odwołana z powodu intensywnych walk trwających w pobliżu miejsca katastrofy, które kontrolowane jest przez prorosyjskich separatystów.

Wiceszef australijskiej policji Andrew Colvin tłumaczył, że celem nieuzbrojonych policjantów byłaby dokładna obserwacja tego obszaru, co jest ważnym elementem dochodzenia. Może to trwać od pięciu do siedmiu dni. Według Colvina policjanci nie mieliby brać udziału w zabezpieczaniu miejsca wypadku.

Boeing 777 linii Malaysia Airlines z 298 osobami na pokładzie został zestrzelony 17 lipca w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy, na obszarze kontrolowanym przez separatystów. W katastrofie maszyny lecącej z Amsterdamu do Kuala Lumpur zginęli wszyscy pasażerowie i cała załoga. Samolotem leciało m.in. 193 Holendrów, 43 Malezyjczyków i 28 Australijczyków.

Z pierwszych danych odczytanych z czarnych skrzynek boeinga wynika, że na pokładzie doszło do eksplozji spowodowanej przez pocisk. Amerykański wywiad już wcześniej podawał, że maszyna została przypadkiem zestrzelona przez źle wyszkolonych separatystów.

Agencja AFP pisze, że 11 dni po wypadku boeinga fragmenty ciał i szczątki maszyny nadal są porozrzucane na miejscu, gdzie spadła ona na ziemię, do którego zagraniczni inspektorzy mieli jedynie ograniczony dostęp. Obszar ten ma powierzchnię ok. 50 km kw.

Według AFP w niedzielę około kilometra od miejsca wypadku w obwodzie donieckim słychać było odgłosy ostrzału artyleryjskiego; nad tym obszarem unosił się czarny dym. Separatyści opuścili pobliski punkt kontrolny. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2119032297 views

REKLAMA

2119032394 views

REKLAMA

REKLAMA

2120828749 views

REKLAMA

2119032466 views

REKLAMA

2119032526 views

REKLAMA

2119032577 views