REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Świat Yonhap: w Korei Płn. powstał pierwszy uniwersytet imienia Kim Dzong Una

Yonhap: w Korei Płn. powstał pierwszy uniwersytet imienia Kim Dzong Una

-

W Korei Północnej powstał pierwszy uniwersytet imienia przywódcy tego kraju Kim Dzong Una – podała w środę południowokoreańska agencja prasowa Yonhap. Według tej agencji uczelnia kształci studentów w dziedzinie nauki i techniki zbrojeniowej.

W relacjach z niedawnej defilady wojskowej w Pjongjangu oficjalna agencja prasowa Korei Płn. KCNA informowała między innymi o maszerujących kolumnach studentów Uniwersytetu Obrony Narodowej imienia Kim Dzong Una.

Wspomniano przy tym, że na uczelni wykształcenie odebrał szereg „osób utalentowanych w dziedzinie obrony narodowej i techniki”. KCNA nie podała żadnych dodatkowych szczegółów na temat uniwersytetu, ale według Yonhapu jest to najwyraźniej uczelnia o profilu naukowo-technicznym, związanym z rozwojem uzbrojenia.

REKLAMA

Uniwersytet uznawany jest również za pierwszą uczelnię w Korei Płn. nazwaną imieniem obecnego przywódcy, choć w kraju funkcjonuje już wiele szkół mających za patrona jego ojca lub dziadka, Kim Dzong Ila lub Kim Ir Sena – twierdzi południowokoreańska agencja, zaznaczając, że Kim Dzong Un wykazywał zainteresowanie nauką i techniką, które są kluczowym elementem zbrojeń, w tym rozwoju broni rakietowej jego kraju.

Nie jest jasne, kiedy uczelnię otwarto. Eksperci oceniają, że mogła ona powstać z połączenia uniwersytetu obrony narodowej w mieście Kanggye na północy Korei Płn. ze zlokalizowaną na przedmieściach Pjongjangu uczelnią znaną z kształcenia studentów w dziedzinie wojny cybernetycznej.

Andrzej Borowiak (PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks