REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Świat Wysoki Komisarz NZ ds. Praw Człowieka krytykuje Węgry za prawo antyimigracyjne

Wysoki Komisarz NZ ds. Praw Człowieka krytykuje Węgry za prawo antyimigracyjne

-

Nowe węgierskie przepisy, które penalizują wspieranie “bezprawnej imigracji”, są “haniebne i rażąco ksenofobiczne” – oświadczył w czwartek Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (UNHCHR) Zeid Ra’ad Al-Hussein.

“Ciągłe podsycanie nienawiści przez obecny rząd w celu osiągnięcia korzyści politycznych doprowadziło do tego haniebnego wydarzenia, które jest rażąco ksenofobiczne i sprzeczne z europejskimi i międzynarodowymi standardami oraz wartościami w zakresie praw człowieka” – powiedział Al-Hussein.

REKLAMA

W środę parlament Węgier przyjął poprawkę do konstytucji przewidującą, że w kraju nie wolno osiedlać obcej ludności, o ile osoby te nie mają prawa pobytu i swobodnego przemieszczania się, a potem uchwalił pakiet ustaw antyimigracyjnych.

Zgodnie z nowelizacją kodeksu karnego, wprowadzoną w ramach tego pakietu, za wspomaganie bezprawnej imigracji będzie uchodziło np. umożliwianie wszczęcia postępowania o uzyskanie statusu uchodźcy komuś, kto nie jest narażony na prześladowania u siebie w kraju lub w państwie, przez które przejeżdżał.

Według znowelizowanej w ramach pakietu ustawy o prawie do azylu nie będzie już można przyjmować wniosków o azyl od osób, które przybyły na Węgry z kraju, w którym nie są narażone na prześladowania, albo dostały się na Węgry przez państwo, które zapewniłoby im odpowiednią ochronę, gdyby o to wystąpiły.

Za organizowanie bezprawnej migracji będzie uważane m.in. przygotowywanie albo rozpowszechnianie materiałów informacyjnych. (PAP)

Na zdjęciu: Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (UNHCHR) Zeid Ra’ad Al-Hussein

fot.MAGALI GIRARDIN/EPA-EFE/REX/Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks