REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Świat Wysoka Komisarz ONZ: zestrzelenie samolotu może być zbrodnią wojenną

Wysoka Komisarz ONZ: zestrzelenie samolotu może być zbrodnią wojenną

-

Zestrzelenie 17 lipca samolotu malezyjskich linii lotniczych Malaysia Airlines nad wschodnią Ukrainą może stanowić zbrodnię wojenną – oświadczyła w opublikowanym w poniedziałek komunikacie Wysoka komisarz ONZ ds. praw człowieka Navi Pillay.

Navi Pillay   fot.Mauricio Duenas/CastaÒeda/EPA
Navi Pillay fot.Mauricio Duenas/CastaÒeda/EPA

REKLAMA

“To pogwałcenie prawa międzynarodowego, ze względu na okoliczności, można porównać do zbrodni wojennej” – oświadczyła Pillay.

Zapewniła, że “wszystko zostanie zrobione”, aby odpowiedzialni za tę tragedię; “bez względu na to kim są, zostaną doprowadzeni przed oblicze wymiaru sprawiedliwości”. Dodała, że konieczne jest w tej sprawie “szybkie, drobiazgowe, skuteczne i niezależne śledztwo”.

Z kolei z opublikowanego w poniedziałek raportu ONZ na temat sytuacji na Ukrainie wynika, że co najmniej 1 129 osób zginęło, a 3 442 zostały ranne na wschodzie Ukrainy od połowy kwietnia, kiedy rozpoczęła się “operacja antyterrorystyczna” przeciwko prorosyjskim separatystom. ONZ dysponował danymi na dzień 26 lipca.

Jest to czwarty raport ONZ od początku kryzysu na Ukrainie, podsumowujący sytuację od połowy czerwca do połowy lipca br.

Wysoka komisarz ONZ ds. praw człowieka poinformowała, że “wyjątkowo alarmujące są doniesienia o coraz bardziej zaciekłych walkach w rejonie Doniecka i Ługańska” na wschodzie Ukrainy. Obie strony konfliktu – prorosyjscy separatyści i siły lojalne wobec Kijowa – “używają na obszarach zamieszkanych broni ciężkiej, takiej jak broń artyleryjska, czołgi i pociski rakietowe” – podkreśliła Pillay.

Według raportu ONZ ludność na wschodzie Ukrainy jest zastraszana przez prorosyjskich separatystów. Z dokumentu wynika też, że ukraiński rząd nie zachował wystarczających środków ostrożności, by zapobiec śmierci cywilów na wschodzie Ukrainy.

Według jednego z przedstawicieli Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka, Gianniego Magazzeniego, odpowiedzialnego za przedstawienie raportu mediom w Genewie, “doszło do poważnego pogorszenia sytuacji na wschodnich obszarach, ciągle będących pod kontrolą zbrojnych grup” separatystycznych. Chodzi o “porwania, (bezprawne) przetrzymywanie, przypadki torturowania, egzekucje, które są stosowane do zastraszania ludności; jest ona często wykorzystywana jako zakładnicy, czy więziona w rejonach Ługańska i Doniecka” na wschodzie.

Według raportu 812 osób zostało uprowadzonych, bądź jest przetrzymywanych przez grupy zbrojne w tych dwóch regionach Ukrainy od połowy kwietnia.

W raporcie napisano również o “profesjonalizacji grup zbrojnych coraz lepiej zorganizowanych, wyposażonych w broń” i “działających pod kierownictwem wojskowym i politycznym obywateli Federacji Rosyjskiej”.

Jak podał Reuters, powołując się na raport, zbrojne grupy umyślnie atakowały obiekty użyteczności publicznej, kopalnie, napadały na banki i wysadzały kolej.

Boeing 777 linii Malaysia Airlines z 298 osobami na pokładzie został zestrzelony w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy, na obszarze kontrolowanym przez separatystów. W katastrofie maszyny lecącej z Amsterdamu do Kuala Lumpur zginęli wszyscy pasażerowie i cała załoga.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA