REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatWłochy. Wraca dyskusja o tym, ilu maszynistów powinno prowadzić pociąg

Włochy. Wraca dyskusja o tym, ilu maszynistów powinno prowadzić pociąg

-

fot.evsola/pixabay.com
fot.evsola/pixabay.com

Czy pociąg powinien prowadzić jeden maszynista, czy w lokomotywie powinno być ich dwóch – taką dyskusję wywołał we Włoszech sądowy finał sprawy pracownika kolei, zwolnionego z pracy za to, że odmówił samotnego wyruszenia w trasę. Sąd przyznał mu rację.

REKLAMA

Sprawę tę nagłośniły włoskie media w związku z trwającą na świecie debatą po wtorkowej katastrofie lotniczej we francuskich Alpach i decyzji wielu linii o wprowadzeniu obowiązku przebywania dwóch osób w kokpicie.

Opisany przez prasę przypadek dotyczy kolejarza z Ligurii, który nie stawił się w pracy, gdy włoskie koleje zabiegając o większe oszczędności i wydajność pracy zlikwidowały w 2009 roku stanowisko drugiego maszynisty w pociągach pasażerskich.

Mężczyzna nie chciał samotnie prowadzić pociągu na pełnych tuneli trasach w Ligurii argumentując, że byłoby to zbyt niebezpieczne, gdyby nagle źle się poczuł lub stracił przytomność. Uważał on, że nie wystarczy obecność w składzie tzw. wielofunkcyjnego technika, którego zadaniem w takiej kryzysowej sytuacji jest zatrzymanie pociągu i wezwanie pomocy.

Maszynista zauważył, że jeśli straci panowanie nad pociągiem z powodu nagłego zasłabnięcia, nie pomoże technik, który na przykład będzie zmieniał żarówkę w innym wagonie.

Przeciwko decyzji przewoźników petycję podpisało przed kilkoma laty, jak się przypomina, 70 procent wszystkich maszynistów, ale odstąpili oni od protestów w obliczu groźby zwolnień i kar.

Gdy we wrześniu zeszłego roku linie Trenitalia zwolniły kolejarza, skierował on sprawę do sądu. Obecnie sąd w Genui uznał, że zwolnienie było niesłuszne i przyznał rację maszyniście nakazując byłemu pracodawcy, by natychmiast przyjął go znów do pracy.

“To historyczna decyzja, która może zmienić zasady ruchu kolejowego we Włoszech” – ocenił lewicowy dziennik “Il Fatto Quotidiano”.

Media informują, że 26 marca inny maszynista doznał zawału prowadząc pociąg na Sardynii. Na szczęście wśród pasażerów był jego kolega kolejarz, który doprowadził pociąg do najbliższej stacji i wezwał pomoc. (PAP)

sw/ ksaj/

REKLAMA

2123128876 views

REKLAMA

REKLAMA

2123128893 views

REKLAMA

REKLAMA

2124925213 views

REKLAMA

2123128903 views

REKLAMA

2123128909 views

REKLAMA

2123128913 views