REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatWładze w Teheranie: Rosja przestała używać irańskiej bazy do ataków w Syrii...

Władze w Teheranie: Rosja przestała używać irańskiej bazy do ataków w Syrii (aktl.)

-

fot.Atef Safadi/EPA
fot.Atef Safadi/EPA

Władze Iranu oświadczyły w poniedziałek, że Rosja przestała używać irańskiej bazy do nalotów w Syrii. Nastąpiło to tydzień po ogłoszeniu przez Moskwę, że jej bombowce korzystają z bazy w Iranie do rażenia bojowników w Syrii.

REKLAMA

“Rosja nie ma bazy w Iranie i nie stacjonuje tu. Rosjanie przeprowadzili operację i została ona zakończona” – powiedział rzecznik irańskiego MSZ Bahram Gasemi.

Wiadomość o wycofaniu rosyjskich samolotów z bazy w Iranie potwierdził w poniedziałek cytowany przez rosyjską agencję Interfax rosyjski ambasador w Teheranie Lewan Dżagarian. “Obecnie w Hamadanie nie ma nikogo z naszych” – podkreślił.

Ambasador Rosji w Iranie zaznaczył w odpowiedzi na pytanie dziennikarzy, że nie widzi żadnych powodów do niepokoju i jeśli władze obu państwa uznają to za konieczne, celowe i zawrą stosowne porozumienia, to będzie możliwe wznowienie wykorzystania przez Rosjan bazy irańskiej.

Wcześniej minister obrony Iranu Husejn Dehkan wypomniał Rosji sposób informowania o używaniu irańskiej bazy do ataków na syryjskich bojowników. Określił to jako “rodzaj popisywania się i niedżentelmeńskiego zachowania”. Według ministra “Rosjanie chcą pokazać, że są supermocarstwem i krajem aktywnie zaangażowanym w sprawy bezpieczeństwa w regionie i na świecie”. Zaznaczył jednak, że szerokie informowanie o atakach z bazy irańskiej to “popisywanie się”.

Wypowiedź Dehkana cytuje w poniedziałek irańska telewizja.

Rozmieszczenie rosyjskich bombowców Tu-22M3 i Su-34 na terytorium Iranu – pierwsze od drugiej wojny światowej rozmieszczenie obcych sił zbrojnych w tym kraju – wywołało krytykę niektórych irańskich parlamentarzystów, którzy utrzymują, że narusza to irańską konstytucję.

Minister Dehkan odrzucił w niedzielę tę krytykę, lecz jednocześnie uznał, że Rosja “nadużyła zaufania”. Wypowiedzi Dehkana sugerują, że Rosja i Iran wstępnie uzgodniły, że sprawa wykorzystania bazy zostanie utrzymana w tajemnicy – pisze Associated Press.

Szef irańskiego resortu obrony oznajmił, że nie ma pisemnego porozumienia między Iranem a Rosją, a “operacyjna współpraca” jest czasowa i ogranicza się do uzupełniania paliwa przez rosyjskie samoloty.

W minionym tygodniu Rosja oznajmiła, że używa irańskiej bazy lotniczej oddalonej o 50 km od miasta Hamadan. Irańskie władze dopiero dzień później potwierdziły obecność Rosjan. Zaznaczyły, że Rosja nie posiada na terytorium Iranu stałej bazy lotniczej. Jednocześnie zaznaczono, że Teheran ma zamiar współdziałać z Moskwą i władzami w Damaszku. (PAP)

REKLAMA

2128666695 views

REKLAMA

REKLAMA

2128666711 views

REKLAMA

REKLAMA

2130463031 views

REKLAMA

2128666721 views

REKLAMA

2128666725 views

REKLAMA

2128666729 views