REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Świat Władze palestyńskie nie przyjmą odblokowanych przez Izrael środków

Władze palestyńskie nie przyjmą odblokowanych przez Izrael środków

-

fot.Mohammed Saber/EPA
fot.Mohammed Saber/EPA

Władze Autonomii Palestyńskiej zapowiedziały, że odeślą Izraelowi należne im wpływy z podatków i ceł, ponieważ władze izraelskie zmniejszyły zwróconą kwotę o jedną trzecią, tłumacząc to kosztem pokrycia usług zapewnionych ludności palestyńskiej.

REKLAMA

“Zwracamy te pieniądze. Albo prześlą nam całą należną kwotę, albo zwracamy się do instytucji arbitrażowej lub Międzynarodowego Trybunału Karnego. Nie ma innej możliwości” – oświadczył palestyński prezydent Mahmud Abbas podczas niedzielnego wiecu w Ramallah na Zachodnim Brzegu Jordanu.

Izrael przekazał, że od zwróconych Palestyńczykom środków odjął kwotę na pokrycie długów Autonomii Palestyńskiej z racji dostaw prądu, wody i usług medycznych. Strona izraelska powiedziała, że jest gotowa “ponownie przesłać Autonomii Palestyńskiej zwróconą już raz sumę, jeśli tylko władze palestyńskie wyrażą takie życzenie”.

Pod koniec marca rząd Izraela ogłosił, że zamierza zwrócić Palestyńczykom kwotę 637 mln dolarów należną im z tytułu podatków i opłat celnych. Transfer tych pieniędzy wstrzymał w styczniu w odwecie za przystąpienie Autonomii Palestyńskiej do MTK w Hadze. Członkostwo w MTK otwiera Palestyńczykom drogę do zbadania oskarżeń pod adresem Izraela o zbrodnie wojenne w Strefie Gazy, w tym podczas ostatniej izraelskiej ofensywy latem 2014 r.

Izrael zdecydował się na odblokowanie środków za radą ministerstwa obrony i tajnych służb Szin Bet, które ostrzegały, że zamrożenie pieniędzy wywołało wielkie niezadowolenie ludności palestyńskiej i może przerodzić się w nowy bunt.

Zablokowanie palestyńskich pieniędzy przez Izrael stało się jedną z głównych przyczyn decyzji Abbasa o zaprzestaniu współpracy z władzami okupacyjnymi w dziedzinie utrzymywania bezpieczeństwa na Zachodnim Brzegu. Decyzja nie weszła w życie. Eksperci podkreślali, że dotychczasowe współdziałanie służb Autonomii Palestyńskiej z izraelskimi służbami bezpieczeństwa zapobiegło dużej liczbie zamachów terrorystycznych. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks