REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatWIelka Brytania. Ugoda z żoną dyplomaty z USA, która śmiertelnie potrąciła nastolatka

WIelka Brytania. Ugoda z żoną dyplomaty z USA, która śmiertelnie potrąciła nastolatka

-

Rodzice brytyjskiego 19-latka, który zginął śmiertelnie potrącony przez żonę amerykańskiego dyplomaty, osiągnęli z nią porozumienie w sprawie złożonego przez nich pozwu cywilnego o odszkodowanie – poinformowano we wtorek.

Wypadek, do którego doszło w sierpniu 2019 roku, na pewien czas mocno obciążył stosunki brytyjsko-amerykańskie, a o cofnięcie immunitetu Anne Sacoolas apelowali do władz USA premier Boris Johnson i ówczesny minister spraw zagranicznych Dominic Raab.

REKLAMA

Wypadek miał miejsce w pobliżu używanej przez Amerykanów bazy lotniczej RAF Croughton w hrabstwie Northamptonshire. Jadący motocyklem Harry Dunn zginął po zderzeniu z prowadzonym przez Anne Sacoolas SUV-em. 44-letnia obecnie kobieta jechała po niewłaściwej stronie drogi, a krótko po wypadku opuściła Wielką Brytanię zasłaniając się immunitetem dyplomatycznym.

W związku z odmową ekstradycji przez władze USA rodzice Dunna złożyli pozew cywilny przeciw Sacoolas w amerykańskim stanie Wirginia. W ramach tego pozwu Sacoolas i jej mąż mieli w sierpniu złożyć zeznania w sądzie, ale zostały one odroczone. Szczegóły porozumienia, o którym poinformowano we wtorek, nie zostały ujawnione.

Pozew cywilny był odrębny od sprawy karnej, która nadal jest w toku. W grudniu 2019 roku brytyjska Prokuratura Koronna (CPS) formalnie oskarżyła Sacoolas o to, iż w rezultacie niebezpiecznej jazdy samochodem spowodowała śmiertelny wypadek – za co grozi do 14 lat więzienia. Poinformowała też o wszczęciu postępowania przed sądem. Jednak wniosek o ekstradycję Sacoolas, który wysłało brytyjskie MSW, został odrzucony przez władze amerykańskie.

Brytyjskie MSZ poinformowało we wtorek, że nowa szefowa tego resortu Liz Truss, będąc w Nowym Jorku na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, rozmawiała w poniedziałek o sprawie Dunna z amerykańskim sekretarzem stanu Antonym Blinkenem.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

REKLAMA

2118759600 views

REKLAMA

REKLAMA

2118759703 views

REKLAMA

REKLAMA

2120556059 views

REKLAMA

2118759779 views

REKLAMA

2118759841 views

REKLAMA

2118759899 views