REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatWielka Brytania. Poziom zagrożenia terrorystycznego w Irlandii Płn. podniesiono do "poważnego"

Wielka Brytania. Poziom zagrożenia terrorystycznego w Irlandii Płn. podniesiono do „poważnego”

-

Poziom zagrożenia terrorystycznego w Irlandii Północnej został podniesiony ze „znaczącego” do „poważnego”, co oznacza, iż atak jest wysoce prawdopodobny – poinformował we wtorek brytyjski minister ds. Irlandii Północnej Chris Heaton-Harris.

Jak wyjaśnił w Izbie Gmin, zmiana oceny poziomu zagrożenia terrorystycznego dokonana przez brytyjski kontrwywiad jest związana z „niewielką liczbą osób, które pozostają zdeterminowane do użycia politycznie motywowanej przemocy”.

REKLAMA

Pod koniec lutego w Omagh doszło do pierwszego od sześciu lat ataku na policjanta w Irlandii Północnej przeprowadzonego przy użyciu broni palnej. Kilkakrotnie postrzelony ceniony detektyw policyjny John Caldwell pozostaje od tego czasu w szpitalu w stanie krytycznym. Do ataku przyznała się Nowa IRA – niewielkie ugrupowanie paramilitarne sprzeciwiające się procesowi pokojowemu w Irlandii Północnej.

Zagrożenie terrorystyczne w Irlandii Północnej było na poziomie „znaczącym” przez nieco ponad rok. Wcześniej, od 2010 r., oceniano je jako „poważne”, co jest drugim najwyższym poziomem w pięciostopniowej brytyjskiej skali oceny zagrożenia. W pozostałej części Zjednoczonego Królestwa poziom zagrożenia jest obecnie oceniany jako „znaczący”.

Zmiana poziomu zagrożenia nastąpiła na niespełna dwa tygodnie przed 25. rocznicą zawarcia porozumienia wielkopiątkowego, które zapoczątkowało proces pokojowy w tej prowincji. Na obchody rocznicowe mają przyjechać obecny prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden oraz Bill Clinton, który był prezydentem USA w czasie zawarcia porozumienia.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

REKLAMA

2095809091 views

REKLAMA

REKLAMA

2095809324 views

REKLAMA

2097605720 views

REKLAMA

2095809473 views

REKLAMA

2095809574 views

REKLAMA

2095809685 views