REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaCiekawostkiWielka Brytania. Książę William i księżna Kate obchodzą 10. rocznicę ślubu (WIDEO,...

Wielka Brytania. Książę William i księżna Kate obchodzą 10. rocznicę ślubu (WIDEO, ZDJĘCIA)

-

Brytyjski książę William – wnuk królowej Elżbiety II – i księżna Kate obchodzą w czwartek 10. rocznicę ślubu. Ich małżeństwo wydaje się być wolne od kontrowersji, a oni sami niezmiennie pozostają w ścisłej czołówce najpopularniejszych członków rodziny królewskiej.

Wieczorem w przededniu rocznicy książęca para opublikowała dwie fotografie, które zostały wykonane w tym tygodniu w Pałacu Kensington, będącym ich rezydencją. Nie wiadomo natomiast, czy będą oni w jakiś szczególny sposób obchodzić rocznicę ślubu, szczególnie, że niespełna tydzień temu w rodzinie królewskiej zakończyła się żałoba po śmierci męża królowej, księcia Filipa.

REKLAMA

Również przy okazji rocznicy ośrodek YouGov przeprowadził sondaż, z którego wynika, że zdaniem zdecydowanej większości Brytyjczyków księżna Kate będzie w przyszłości dobrą królową. 43 proc. ankietowanych uważa, że na pewno sprawdzi się w tej roli, a kolejne 33 proc. ocenia, że raczej się sprawdzi, podczas gdy tylko 5 proc. jest zdania, że na pewno lub raczej nie będzie dobrą królową.

Co więcej, fakt, że nie ma ona arystokratycznego pochodzenia jest postrzegany jako atut. Zdaniem 31 proc. ankietowanych to lepiej, choć zdecydowanie największa grupa – 59 proc. – uważa, że nie robi to większej różnicy.

Takie wyniki nie są zaskoczeniem, bo zarówno ona, jak i książę William w regularnie prowadzonych przez YouGov sondażach na temat sympatii dla poszczególnych członków rodziny królewskiej niezmiennie plasują się tuż za królową. W najnowszym – pierwszym przeprowadzonym po śmierci księcia Filipa – bardzo pozytywną lub pozytywną opinię na temat Williama wyraziło 76 proc. ankietowanych, a na temat Kate – 73 proc.

To zdecydowanie lepsze oceny niż te, które uzyskali następca tronu, książę Karol oraz młodszy brat Williama, Harry oraz jego żona Meghan. Jednak Brytyjczycy są niemal równo podzieleni w kwestii tego, czy w przyszłości, po śmierci królowej tron powinien przejąć książę Karol, czy też od razu William. Ponieważ Karol sam ma już 72 lata, coraz częściej podnoszona jest kwestia tego, że William lepiej odpowiadałby współczesnym oczekiwaniom społecznym w stosunku do monarchii, w czym zresztą Kate mu bardzo pomaga.

„Myślę, że ona jest absolutnie niezwykła i jest wzorem tego, jaka powinna być przyszła królowa. Ma w sobie tyle opanowania i elegancji i nie rywalizuje z Williamem. Nie wydaje się, aby szukała sławy. Wszystko w niej jest wyważone. Jest dojrzała. Wygląda na to, że bardzo jej zależy na wszystkim, co firmuje swoim imieniem. I jest bardzo dobra w kontaktach z ludźmi, nie zajmuje się swoim ego, co jak myślę, jest absolutnie kluczowe w tej roli” – powiedziała agencji prasowej PA na temat księżnej komentatorka spraw rodziny królewskiej Penny Junor.

Tę opinię podziela większość Brytyjczyków, którzy mają z kolei zupełnie przeciwne zdanie na temat Harry’ego i Meghan. W innym sondażu, przeprowadzonym krótko po głośnym wywiadzie telewizyjnym Harry’ego i Meghan z początku marca, uderzający był kontrast w postrzeganiu tego, co dla obu par jest najważniejsze. Przeważająca liczba ankietowanych uważa, że William i Kate są skupieni przede wszystkim na służbie publicznej, podczas gdy Harry i Meghan – na sobie.

Zaangażowanie Williama i Kate w służbę publiczną i w organizacje charytatywne, które od początku ich małżeństwa było duże, stało się szczególnie widoczne podczas epidemii koronawirusa, gdy obydwoje spotkali się z personelem medycznym i ratunkowym, kluczowymi pracownikami, prowadzili rozmowy online z osobami samotnymi i potrzebującymi wsparcia psychicznego, nauczycielami prowadzącymi zdalne lekcje. Ważnym punktem ich działalności społecznej są kwestie zdrowia psychicznego, na którym również epidemia odbija się w negatywny sposób.

William i Kate wzięli ślub 29 kwietnia 2011 r. w Opactwie Westminsterskim, pół roku po tym, gdy oficjalnie zostały ogłoszone ich zaręczyny, choć parą byli – z pewną przerwą – przez poprzednie osiem lat. W nabożeństwie uczestniczyło prawie 2 tys. gości, a oglądało je w telewizji 36,7 mln osób na świecie, z czego 23,6 mln – w Wielkiej Brytanii.

Tym, co przy okazji rocznicy zwraca szczególną uwagę, są tłumy widzów – jak szacowano, około miliona osób – które zgromadziły się przed Pałacem Buckingham i na trasie przejazdu, co w obecnych czasach dystansu społecznego i zakazu zgromadzeń jest trudne do wyobrażenia.

Para ma trójkę dzieci – siedmioletniego George’a, Charlottę, która w niedzielę skończy sześć lat oraz trzyletniego Louisa.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

REKLAMA

2103143344 views

REKLAMA

2103143577 views

REKLAMA

2104939969 views

REKLAMA

2103143720 views

REKLAMA

2103143820 views

REKLAMA

2103143929 views