REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatWiceszef MSZ Rosji przestrzega USA przed dostawami broni na Ukrainę

Wiceszef MSZ Rosji przestrzega USA przed dostawami broni na Ukrainę

-

Wiceminister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiej Riabkow w środę przestrzegł USA przed dostawami śmiercionośnej broni na Ukrainę. Zapowiedział, że przy takim scenariuszu Rosja nie pozostanie bierna.

„Mogę skomentować tę hipotetyczną sytuację następująco: jeśli do tego dojdzie, to będzie to oznaczało dramatyczny rozwój tragedii Ukrainy i tych, którzy żyją na południowym wschodzie tego kraju. Podważy to perspektywę normalizacji” – oświadczył Riabkow w rozmowie z dziennikarzami w Moskiewskim Państwowym Instytucie Stosunków Międzynarodowych (MGIMO).

REKLAMA

Wiceszef dyplomacji FR oznajmił, że „jeśli USA są rzeczywiście zainteresowane tym, aby na Ukrainie zapanował pokój, to powinny myśleć nie o tym, jakie uzbrojenie i w jakich ilościach można tam dostarczyć, lecz o tym, jak wpłynąć na Kijów, aby jednak rozpoczął polityczny dialog z Donieckiem i Ługańskiem”.

Riabkow podkreślił, że jeśli „USA są rzeczywiście zainteresowane powstrzymaniem rozlewu krwi, to powinny zajmować się tym, a nie dyskutować o zasięgu i możliwościach tych czy innych środków, które mogą zostać dostarczone stronie ukraińskiej”.

Zdaniem wiceministra „niezależnie od tego, ile by mówili, że jest to broń defensywna, to jednak z tej broni będą zabijani ludzie”. „Według wszelkiego prawdopodobieństwa, jeśli ona tam trafi, to będą zabijani nasi rodacy” – oświadczył. „Nie zdołamy pozostać bierni wobec tego” – dodał.

Rosyjscy analitycy wojskowi oceniają, że dostawy broni z USA na Ukrainę rozwiążą Rosji ręce. „Dostawy te nie wywrą istotnego wpływu na przebieg działań wojennych na wschodzie Ukrainy. Zarazem fakt zaopatrywania Kijowa w broń da carte blanche na pomoc dla pospolitego ruszenia nie tylko ze strony Rosji, ale także Abchazji, Osetii Południowej i Naddniestrza” – wskazał pułkownik Wiktor Murachowski, cytowany przez dziennik „Moskowskij Komsomolec”.

Analityk zauważył, że „cała historia wojen dowodzi, iż cudowna broń nie istnieje”. „O rozwoju sytuacji decydują formacje wojskowe, sztaby i oficerowie. Rola uzbrojenia przejawia się tylko w tym przypadku, jeśli zostają nią nasycone dobrze wyszkolone struktury. Ale nawet wtedy na każde działanie znajdzie się przeciwdziałanie, w tym również gdy chodzi o (ręczny przeciwpancerny pocisk kierowany) Javelin” – powiedział.

Jako „pospolite ruszenie” w Rosji określa się prorosyjskich separatystów walczących na wschodzie Ukrainy z ukraińskimi siłami rządowymi.

Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)

fot.Oleg Petrasyuk/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2102924939 views

REKLAMA

2102925172 views

REKLAMA

2104721564 views

REKLAMA

2102925315 views

REKLAMA

2102925414 views

REKLAMA

2102925523 views