REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatWenezuela. Prokuratura wnioskuje o otwarcie postępowanie przeciw Guaido

Wenezuela. Prokuratura wnioskuje o otwarcie postępowanie przeciw Guaido

-

Wenezuelski prokurator generalny zwrócił się do Sądu Najwyższego o otwarcie wstępnego postępowania przeciwko liderowi opozycji Juanowi Guaido oraz objęcie go zakazem opuszczania kraju i zamrożenie jego rachunków.

Prokurator generalny Tarek Saab, określany przez AFP jako bliski prezydentowi Nicolasowi Maduro, poinformował o tym na konferencji prasowej we wtorek.

Tarek Saab
fot.MIGUEL GUTIERREZ/EPA-EFE/REX/Shutterstock

REKLAMA

Ze względu na sprawowaną funkcję Guaido, przewodniczący wenezuelskiego parlamentu, który w zeszłym tygodniu ogłosił się tymczasowym prezydentem kraju, ma immunitet, który może być uchylony jedynie decyzją Sądu Najwyższego.

Prokurator nie sprecyzował, z jakich artykułów ma być wszczęte postępowanie przeciwko Guaido. Wskazał natomiast, że dochodzenie ma związek z niepokojami, wywołanymi jego ubiegłotygodniową decyzją o ogłoszeniu się tymczasowym prezydentem.

We wtorek poinformowano, że amerykański Departament Stanu przekazał Guaido kontrolę nad aktywami Wenezueli znajdującymi się na rachunkach w amerykańskich bankach.

Przejęcie władzy przez Guaido uznały USA, Kanada, większość państw Ameryki Łacińskiej (z wyjątkiem m.in. Meksyku, Boliwii, Kuby i Nikaragui), Izrael i Australia, a spośród państw europejskich – Albania, Kosowo i Gruzja. Unia Europejska na razie wstrzymała się z taką deklaracją, a kilka państw członkowskich – Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Hiszpania, Portugalia i Holandia – wystosowało w sobotę ultimatum, zapowiadając, że jeśli Maduro nie rozpisze nowych, uczciwych wyborów w ciągu ośmiu dni, również uznają Guaido. Rosja zadeklarowała w zeszłym tygodniu, że uznaje Maduro za prawomocnego prezydenta Wenezueli, a jego rząd za legalny. (PAP)

Na zdjciu: Juan Guaido
fot.LEONARDO MUNOZ/EPA-EFE/REX/Shutterstock

REKLAMA

2103172916 views

REKLAMA

2103173149 views

REKLAMA

2104969541 views

REKLAMA

2103173292 views

REKLAMA

2103173392 views

REKLAMA

2103173501 views