REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Świat Watykan w nowym porozumieniu uzna państwo palestyńskie

Watykan w nowym porozumieniu uzna państwo palestyńskie

-

fot.Radek Pietruszka/EPA
fot.Radek Pietruszka/EPA

Stolica Apostolska zakończyła negocjacje z Palestyną, a w gotowym już traktacie uzna państwo palestyńskie – przekazał w środę Watykan. Komunikat ogłoszono na trzy dni przed spotkaniem papieża Franciszka z przywódcą Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem.

Watykański rzecznik ksiądz Federico Lombardi powiedział, że komisja dwustronna prowadząca rokowania w sprawie ostatecznego porozumienia zakończyła prace. „Jest tekst, który zostanie przedstawiony władzom, i ogłoszona będzie data jego podpisania” – wyjaśnił.

Przedstawiciel sekretariatu stanu Watykanu i zarazem szef jego delegacji ksiądz Antoine Camilleri powiedział dziennikowi „L’Osservatore Romano”, że porozumienie zostało przygotowane na mocy umowy między Stolicą Apostolską a Organizacją Wyzwolenia Palestyny, podpisanej w lutym 2000 roku.

Przypomina się, że strony utrzymują oficjalne stosunki dyplomatyczne od 1994 roku. W kolejnych latach Watykan i strona palestyńska pracowały nad licznymi kwestiami dotyczącymi m.in. działalności Kościoła katolickiego. Negocjacje wznowiono po pielgrzymce Benedykta XVI do Ziemi Świętej w 2009 roku.

Gotowy tekst porozumienia – dodał ksiądz Camilleri – zawiera preambułę oraz pierwszy rozdział na temat zasad i fundamentalnych norm. „Wyraża się w nim na przykład pragnienie rozwiązania kwestii palestyńskiej i konfliktu między Izraelczykami i Palestyńczykami w ramach zasady dwóch państw oraz rezolucji wspólnoty międzynarodowej w oczekiwaniu na porozumienie między stronami” – ujawnił szef watykańskiej dyplomacji.

W tekście mowa jest też o wolności religijnej, a fragment ten – jak zapewnił Watykan – został bardzo skrupulatnie opracowany.

Przypuszcza się, że porozumienie będzie jednym z tematów sobotniej rozmowy papieża Franciszka z przywódcą Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem. Przyjedzie on do Watykanu na niedzielną kanonizację dwóch palestyńskich zakonnic, żyjących w XIX wieku.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks