REKLAMA

2114593468 views

REKLAMA

2114593467 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatWatykan. Papież w Światowym Dniu Ubogich: nędza jest skandalem

Watykan. Papież w Światowym Dniu Ubogich: nędza jest skandalem

-

„Nędza jest skandalem” – powiedział papież Franciszek podczas mszy w obchodzony w niedzielę VII Światowy Dzień Ubogich, ogłoszony z jego inicjatywy. „Pomyślmy – apelował – o ubogich, którzy stali się niewidzialni, których krzyk bólu jest tłumiony przez ogólną obojętność”.

Tegoroczny Światowy Dzień Ubogich obchodzony jest w Kościele katolickim pod hasłem „Nie odwracaj twarzy od żadnego biedaka”.

REKLAMA

W homilii w bazylice Świętego Piotra papież mówił, że Jezus „otrzymał wszystko z rąk Ojca, ale nie zatrzymał tego bogactwa dla siebie, nie skorzystał ze sposobności, aby na równi być z Bogiem, lecz ogołocił samego siebie, przyjąwszy postać sługi”; „przyoblekł się w nasze kruche człowieczeństwo, ukoił nasze rany jako dobry Samarytanin, stał się ubogim”.

Franciszek zachęcił do refleksji: „Jaką drogę przemierzamy: czy drogę Jezusa, który uczynił siebie darem, czy też drogę egoizmu?”, „co czynię z tak wielkim darem w mojej życiowej podróży?”.

„Możemy pomnażać to, co otrzymaliśmy, czyniąc z naszego życia ofiarę miłości dla innych, albo możemy żyć zablokowani fałszywym obrazem Boga, i ze strachu ukrywać otrzymany skarb pod ziemią, myśląc tylko o sobie, nie dbając o nic, poza własnymi wygodami i interesami, nie angażując się” – zauważył.

„Otrzymaliśmy od Pana dar jego miłości i jesteśmy wezwani, by stać się darem dla innych” – wskazał.

Franciszek wyjaśniał: „Jeśli nie pomnażamy miłości wokół nas, życie gaśnie w ciemnościach; jeśli nie wprowadzamy w obieg otrzymanych talentów, egzystencja kończy się pod ziemią, to znaczy tak, jakbyśmy już byli martwi”.

„Pomyślmy – dodał – o wielu biedach materialnych, kulturowych i duchowych naszego świata, o zranionych istnieniach, obecnych w naszych miastach, o ubogich, którzy stali się niewidzialni, których krzyk bólu jest tłumiony przez ogólną obojętność zabieganego i roztargnionego społeczeństwa”.

„Pomyślmy o tych, którzy są uciskani, utrudzeni, marginalizowani, o ofiarach wojen i tych, którzy opuszczają swoją ziemię z narażeniem życia; o tych, którzy nie mają chleba, pracy i nadziei” – wezwał Franciszek.

Prosił wierzących o to, by rozpowszechniali miłość miłosierną, dzieląc się chlebem. „Nędza jest skandalem” – dodał.

W Auli Pawła VI w Watykanie papież zje obiad z 1200 ubogimi.

Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)

REKLAMA

2092993531 views

REKLAMA

2092993815 views

REKLAMA

2094790264 views

REKLAMA

2092994065 views

REKLAMA

2092994203 views

REKLAMA

2092994344 views