REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatWatykan odmawia komentarza ws. nominacji geja na ambasadora Francji

Watykan odmawia komentarza ws. nominacji geja na ambasadora Francji

-

fot.Radek Pietruszka/EPA
fot.Radek Pietruszka/EPA

Stolica Apostolska odmówiła w środę komentarzy po ogłoszeniu przez francuski rząd, że podtrzymuje on wybór dyplomaty Laurenta Stefaniniego, otwarcie przyznającego się do homoseksualizmu, na stanowisko ambasadora w Watykanie.

Według mediów Watykan jest przeciwny tej nominacji.

REKLAMA

„To nie jest sprawa biura prasowego Stolicy Apostolskiej i nie mam tu żadnego komentarza, gdyż chodzi tu wyraźnie o stosunki pomiędzy obydwoma państwami” – powiedział, pytany przez AFP watykański rzecznik Federico Lombardi.

Paryż „obstaje przy swojej propozycji dotyczącej wyboru swojego ambasadora przy Watykanie” – oznajmił nieco później na środowym posiedzeniu rady ministrów rzecznik francuskiego rządu Stephane Le Foll.

„Francja dokonała wyboru swego ambasadora przy Watykanie. Ten wybór dotyczy Laurenta Stefaniniego i takie pozostaje stanowisko Francji” – dodał Le Foll.

Jak pisze AFP, Watykan nie odpowiedział jeszcze oficjalnie na propozycję francuskiego rządu, która padła na początku stycznia. Na ogół rozpatrywanie takich nominacji trwa miesiąc, co sugeruje, że może ona nie zostać przez stronę watykańską przyjęta.

We francuskich mediach krążą różne hipotezy dotyczące blokady nominacji francuskiego ambasadora. Stefanini w latach 2001-2005 pracował jako radca w randze ministra w ambasadzie Francji przy Watykanie. Bardzo popularny w Watykanie, gorliwy katolik, zachowujący dyskrecję o swojej orientacji seksualnej, bardzo liczył na stanowisko ambasadora.

Według AFP media spekulują, że za blokowaniem kandydatury Stefaniniego może stać sam papież, który chce odpłacić francuskiemu rządowi za ustawę o małżeństwach homoseksualnych, która spotkała się z jego dezaprobatą. Watykan w dalszym ciągu milczy.

Od początku roku Francja jest reprezentowana w Watykanie przez charge d’affaires. Podobnie było w latach 2007-2008 podczas podobnego kryzysu dyplomatycznego między obydwoma krajami. Prawicowy rząd Nicolasa Sarkozy’ego zaproponował zdeklarowanego homoseksualistę na ambasadora. Watykan nie zgodził się wtedy na jego przyjęcie i dopiero po kilku miesiącach strona francuska zaproponowała inną kandydaturę.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2107537051 views

REKLAMA

2107537283 views

REKLAMA

2109333674 views

REKLAMA

2107537424 views

REKLAMA

2107537523 views

REKLAMA

2107537631 views